Zmiana pracy to ogromne wyzwanie. Zwłaszcza kiedy chcesz iść w kierunku zupełnie innym niż wykształcenie. Oto 6 kroków jak nabrać odwagi, aby wejść do nowej (wymarzonej) branży.

Zmiana pracy

“Czy powinnam zmieniać pracę?” jest jedynym z tych pytań, na które odpowiadam najczęściej. Sama kilkukrotnie podejmowałam tą decyzję. Obserwując swoje wątpliwości i to z czym borykają się inni zauważyłam, że wszystkie nasze wątpliwości sprowadzają się do jednego:

boję się zmiany.

Każde opuszczenie bezpiecznej strefy komfortu to wyjście na nieznany teren. Nic dziwnego, że czujemy opór. Zwłaszcza teraz ten temat jest nam szczególnie bliski, bo nie wiemy jak szukać możliwości zawodowych w czasie kryzysu. Nie można mieć pewności czy to dobra decyzja, czy nie będziemy jej żałować. Na szczęście jest jedna rzecz, która w tym przypadku akurat jest pewna.

Kompetencje przyszłości

Kiedy uczysz się nowych rzeczy, eksperymentujesz, sprawdzasz na różnych płaszczyznach – gromadzisz niezliczone informacje. Z takim wyposażeniem naturalnie wpadasz na nowe pomysły, szukasz nieszablonowych rozwiązań i potrafisz rozwiązywać złożone problemy. A to tylko niektóre z kompetencji przyszłości, które zaczynają mieć coraz większe znaczenie na rynku pracy.

Zatem: czy powinnaś/powinieneś zmieniać pracę i wejść do zupełnie nowej branży? Według mnie tak. Kiedyś największym atutem na rynku pracy była specjalizacja – teraz ten trend zaczyna się odwracać. Może się okazać, że wkrótce to multipasjonaci będą najbardziej poszukiwani na rynku pracy.

Jak zacząć pracę w IT?

Poniżej znajdziesz nagranie webinaru, który prowadziłam w ramach #GiTChallenge dla Girls in Tech. Opowiadałam w nim jak zmienić pracę i wejść do branży IT (choć tak naprawdę te rady są do zastosowania niezależnie od kierunku, który wybierzesz):

  • czym się kierować w wyborze,
  • jak zacząć nie mając doświadczenia,
  • pokonać wątpliwości,
  • ale przede wszystkim: nie dać się zniechęcić kiedy wysyłanie CV nie przynosi rezultatów.

(do warsztatu stworzyłam także arkusz ćwiczeń, który możesz pobrać tutaj).

6 kroków do przebranżowienia

Poniżej krótkie podsumowanie w 6 krokach:

1. Spójrz na swoje CV z nowej perspektywy

Zastanów się czy jest jakieś doświadczenie, którego do tej pory nie brałaś/brałeś pod uwagę? Może są jakieś projekty, w które się angażujesz – albo ciekawe doświadczenie (nie tylko zawodowe)? Pamiętaj, aby formułować CV w odpowiedzi na konkretną ofertę i uwypuklać w nim to, co jest ważne dla danej rekrutacji.

 2. Odkryj prawdziwą motywację do zmiany

Czasem ślepo podążamy za trendem, a najważniejsze w każdej zmianie jest zrozumienie czego tak naprawdę oczekujemy po niej. Dlaczego chcesz zmienić pracę? Czego oczekujesz w nowym miejscu? Na czym najbardziej Ci zależy?

3. Chwal się swoją pasją

Podczas webinaru pokazywałam na przykładzie Simone Giertz jak pasja otwiera przed nami nowe możliwości zawodowe. Szczere zainteresowanie danym tematem prowadzi do zebrania ogromnej wiedzy domenowej, a ta jest tak samo ważna jak doświadczenie na podobnych stanowiskach.

4. Poszerzaj sieci kontaktów

Nie jest żadną tajemnicą, że najłatwiej nam znaleźć pracę “po znajomości”, ale to wcale nie muszą być znajomości bardzo silne. Mów otwarcie o tym, że szukasz pracy swoim znajomym. Bierz udział w meet-up’ach, pytaj o rady. Każda nowa osoba, to nie tylko szansa na pracę, ale także bezcenny feedback.

5. Szukaj, ale także daj się znaleźć

Mało kto patrzy na szukanie pracy w ten sposób. Zazwyczaj po prostu wysyłamy CV i czekamy na odpowiedź. Ja proponuję inną strategię. Bierz udział w dyskusjach pod postami firm, w których chcesz pracować. Dawaj merytoryczne uwagi. Pokazuj swoją wiedzę. Udzielaj się na LinkedIn’ie, Tweet’erze, Facebook’u.

6. Próbuj, wyciągaj wnioski i próbuj dalej

Wiem. Wysyłanie CV kilka(dziesiąt) razy z rzędu bez odzewu potrafi zniechęcić i pozbawić nadziei. Pamiętaj jednak, że nawet jeśli teraz Ci się nie udaje to wcale nie znaczy, że nie uda Ci się W OGÓLE. To wytrwałość i hart ducha warunkują sukces – w każdej branży.

Zmiana pracy to ogromne wyzwanie. Mam nadzieję, że choć trochę dodałam Ci odwagi (i świeżych pomysłów), aby z sukcesem zrealizować swój plan.

Ściskam,
Kasia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *