Przyznaj, zdarza Ci się czasem słyszeć, że masz słomiany zapał? Jeśli masz kilka pomysłów na siebie i żadnego pojęcia, który z nich wybrać – witamy w klubie. Oto współczesne multipasjonatki: kim są, co robią i dlaczego musimy zacząć patrzeć na nie inaczej.

Współczesna edukacja

Umówmy się, każdy z nas swoje najważniejsze zawodowe decyzje podejmuje w wieku kilkunastu lat. To wtedy mamy zdecydować jaką drogą pójść czy w którym kierunku się rozwijać. Co jeśli jest kilka rzeczy, których chcesz spróbować?

W szkole jesteśmy dzieleni z grubsza na dwie grupy: humanistów i umysły ścisłe. Do pierwszej grupy zaliczamy osoby, które lepiej “czują się” w językach, historii czy naukach społecznych – do drugiej te, które są dobre w matematyce, chemii czy fizyce. To najbardziej oczywisty podział, który wszyscy dobrze znamy (i do którego staramy się dopasować). Co jeśli powiem, że istnieje jeszcze pięć innych dróg?

Teoria inteligencji wielorakich

Gdyby przyjrzeć wszystkim ludziom sukcesu z całego świata szybko okaże się, że nie są to jedynie naukowcy i pisarze. To tak samo sportowcy, tancerze, artyści, malarze, aktorzy, żeglarze, akrobaci, śpiewacy, dyrygenci, muzycy i mogłabym wymieniać bez końca. Howard Gardner napisał książkę, która zupełnie zmieniła mój sposób patrzenia na nasze zdolności (aż dziwne, że nie mówi się o niej w liceum). Według autora każdy z nas posiada aż siedem rodzajów inteligencji. Wśród nich są:

1. logiczno-matematyczna,
2. językowa,
3. muzyczna,
4. cielesno-kinestetyczna,
5. przestrzenna,
6. interpersonalna,
7. intrapersonalna

a dopiero ich kombinacja prowadzi do geniuszu.

Trudno byłoby się z tym nie zgodzić. Można w szkole osiągać wybitne wyniki, ale jeśli nie umie się współpracować z ludźmi trudno zajść daleko. Podobnie w drugą stronę – można być przeciętnym uczniem, ale dzięki umiejętności nawiązywania kontaktów, przebojowości i przedsiębiorczości osiągnąć zawodowy sukces. Na nasze spełnienie wcale nie ma wpływ wynik jaki osiągamy w szkole, ale to jak bardzo jesteśmy zdeterminowani, aby znaleźć swoje miejsce.

Współczesne multipasjonatki

Można mieć też kilka z tych inteligencji na bardzo wysokim poziomie. Jak Ewa, która jest prawniczką, teraz programuje i chce założyć własny portal dla nowożeńców; albo Ola, która jest psycholożką, a do tego założyła własny start-up i produkuje naturalne perfumy. Nie każdy przychodzi na świat z jasnym pomysłem na życie, czasem upłynie sporo czasu zanim trafi na to, co naprawdę chce robić.

Jeśli myślisz, że coś jest z Tobą nie tak, bo zbyt wiele rzeczy próbujesz, jesteś najlepszym przykładem na to, że współczesne multipasjonatki to najodważniejsze dziewczyny na świecie!

Ściskam,
Kasia

2 myśli na “Współczesne multipasjonatki: dlaczego musimy traktować je inaczej”

  1. Ponownie trafiłam ma Twój blog. Dzisiaj wieczorem przesłucham i przeczytam wszystkie treści. Mnie też to dopadło- “multipasja”, której nie umiem połączyć w jeden, sensowny sposób. Powoli tracę wiarę w osiągnięcie szczęścia zawodowego. Wszyscy wokoło powtarzają, że powinnam brnąć w jeden kierunek, ale nikt nie rozumie, że mnie to ogranicza i muszę działać w wielu obszarach. Dziękuję, że jesteś i dajesz wiarę takim ludziom jak ja…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *