Każdy z nas marzy o pracy, w której czuje się spełniony. Chcemy robić coś, co uwalnia nasz potencjał, pozwala nam się realizować. Ale większość z nas ciągle nie wie, co to może być. Jeśli jesteś na etapie szukania własnej drogi i zastanawiasz się ‘w czym jestem dobra’ – oto co pomaga znaleźć odpowiedź.

W czym jestem dobra?

Maja pracuje na etacie, ale marzy o własnej firmie. Chce znaleźć swój kierunek działania, coś w czym jest dobra. Mówiąc o przeszkodach napisała: brak odwagi, środków i czasu. Ale najlepsze przyszło na koniec. Kiedy zapytałam jak w jednym zdaniu zawarłaby to, czego jej teraz najbardziej potrzeba napisała:

wolności w działaniu.

Trudno mi nawet opisać jak bardzo rozumiem, o co Mai chodzi. Maja – jak każda inna multipasjonatka – ma własną definicję szczęścia, świadomość swoich darów, swój pomysł na życie. Ciągle jednak z nim zwleka martwiąc się, że nie pasuje do reszty. Trudno się dziwić. Żyjemy w społeczności, która lubi dzielić albo-albo. Co jeśli jest kilka rzeczy, których chcesz spróbować?

Jak znaleźć swój talent

W szkole jesteśmy dzieleniu według dwóch podstawowych kategorii: humaniści, umysły ścisłe. Co jeśli powiem, że jest jeszcze co najmniej pięć innych dróg? Można być spełnionym nie tylko jako naukowiec czy pisarz, ale tak samo jako lider, przywódca duchowy, sportowiec, artysta, nauczyciel, rodzic, innowator, inwestor itd. W podcaście “Współczesne multipasjonatki” opowiadam o siedmiu rodzajach ludzkiej inteligencji, ale teraz chciałabym, abyś zapamiętała jedno:

wcale nie musisz wybierać.

Być może jest wiele rzeczy, w których jesteś dobra i dopiero kombinacja tych talentów pozwoli Ci znaleźć pełnię spełnienia w życiu.

Misja, pasja i dar

Możemy nazywać to inteligencjami, talentami czy darami, ale jedno jest pewne. To zestaw. Nikt nigdy nie będzie w stanie robić tego, co chcesz robić – bo jesteś unikalna. Dlatego teraz przychodzi czas na najważniejsze pytanie, które trzeba sobie zadać.

Wiesz kiedy masz szansę znaleźć własną drogę?

Tylko jeśli przestaniesz przejmować się tym, kim powinnaś być – i zaczniesz być tym kim naprawdę jesteś. W dzisiejszym odcinku pokażę Ci jak możesz to zrobić:

Po wysłuchaniu będę zachwycona jeśli zostawisz komentarz z odpowiedzią na pytanie, które zadaję w podcaście. Co sprawia, że czujesz, że żyjesz? Kiedy wchodzisz w przepływ? Kiedy czas przestaje mieć znaczenie? Wierz mi, że pisanie ma wielką moc. Dzieląc się swoją historią możesz zainspirujesz innych do szukania własnej drogi.

Co sprawia, że czujesz, że żyjesz?

To mocne pytanie. Nie dotyczy wcale mocnych i słabych stron. Nie dotyczy umiejętności czy wyników w szkole. Dotyczy tego, gdzie TY czujesz swoje miejsce. Swój żywioł. Gdzie najlepiej się odnajdujesz. Mając tą wiedzę nagle zrozumiesz dlaczego dokonywałaś takich, a nie innych wyborów i jak możesz (od teraz) iść drogą, która od zawsze była Twoja.

Ściskam,
Kasia

4 myśli na “W czym jestem dobra? Oto jak znaleźć swój dar”

 1. “bój się i rób” – zainspirowała mnie Magda Mołek
  szukam – nigdy nie wiedziałam, ale po urodzeniu dzieci weszłam w kanon stereotypu i podporządkowania, co mam wrażenie doprowadziło do mega regresu i braku zadowolenia z życia.. miałam wrażenie, że zaczynam powielać schematy mojej babci, mamy, siostry…
  “bój się i rób” – chociaż spróbować – bo zawsze można wrócić do tego, w co się nie wierzy – chyba nie szkoda tego stracić? najwyżej kiedyś napiszę, że trzeba się podporządkować i to tylko puste słowa, które robią zamieszanie.
  przynajmniej próbując mam nadzieję, że okaże się na czym naprawdę nam zależy, nawet kosztem utraty tego.

  1. Katarzyna Antonik-Heller

   Bla Bla – dzięki za Twój komentarz 🙂 Piszesz o bardzo ważnych rzeczach – i jeśli chodzi o “podporządkowanie”, “powielanie schematów” i “próbowanie”. Myślę, że każda z nas, która zdecydowała się mieć dzieci doskonale wie o czym mówisz… To zupełnie nowa rzeczywistość, w której coraz mniej przestrzeni zostaje dla nas, a im mniej mamy czasu i energii, aby myśleć o własnych potrzebach tym bardziej gubimy się w tym czego tak naprawdę chcemy i zastygamy w swojej roli.

   To, że w ogóle zaczynasz kwestionować ten stan rzeczy jest olbrzymim krokiem ku rozwoju! Coś Ci jednak nie pasuje – czujesz, że stać Cię na więcej. Wiem, że w pierwszym momencie można czuć się przerażonym próbowaniem (jest przecież tyle osób, które będą nas oceniać!) i czuć się pozbawionym siły (spora jej ilość jest przecież przekierowana na innych). Do tego wychodzenie poza ramy narzuconych czy wpojonych schematów wymaga olbrzymich pokładów energii! Niemniej wygląda na to, że jesteś na dobrej drodze. Dbaj o siebie, staraj się znaleźć 10-15 minut dziennie tylko dla siebie, pisz o swoich przemyśleniach, chodź na spacery, ćwicz jogę lub cokolwiek co sprawia Ci radość. Zacznij od tego, aby odzyskać kontakt ze sobą, bo tam jest ukryta cała wiedza, której Ci teraz trzeba 🙂

 2. To prawda nie jest łatwo znaleźć siebie jak interesuje nas tyle rzeczy na raz a jak coś jest do wszystkiego tzn że jest do niczego i tak samo dzieje się z myśleniem o sobie. Właśnie szukam miejsca dla siebie ponieważ również szybko się zniechęcam jak tylko coś jest nie tak.

  1. Katarzyna Antonik-Heller

   Im dłużej o tym myślę, tym bardziej nabieram przekonania, że z tym szukaniem swojego miejsca to jest bardzo złożona sprawa… Kiedyś byłam w zoo i przypadkiem podsłuchałam rozmowę, w której chłopak opowiadał koleżance o studiach. Przyznał, że przez pierwsze 2 lata miał świetne oceny, ale potem sobie odpuścił. Starał się na tyle, żeby zdać na kolejny rok, ale wolał się zajmować czymś innym. To było TAK ORZEŹWIAJĄCE! Dla mnie osobiście to było nie do pomyślenia. “JAK TO?! Robić coś na odwal?” Jeśli już coś mam robić, to trzeba to robić najlepiej – no ale właśnie… Czy trzeba?

   Myślę, że to nieraz bywa pułapką, przez którą zapętlamy się w szukaniu własnej drogi. Gdzieś tam głęboko wierzymy, że osiągnięcia są tym, co potwierdza naszą wartość. No, a co by się stało, gdyby przyjąć, że nie musimy niczego potwierdzać? Nie musimy niczego udowadniać?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *