Jako dzieci często słyszymy od starszych “nie umiesz, zostaw”, “jesteś za mała”, “nie możesz”. Problem w tym, że wierzymy im nawet jako dorośli! Jeśli chcesz coś zmienić, a nie robisz tego, bo rodzice mówią, że się nie uda zobacz jak wzmacniać poczucie własnej wartości.

Jak rodzice wpływają na naszą samoocenę?

Kiedy zaczynasz dorosłe życie nagle zdajesz sobie sprawę, że masz tyle do zrobienia! Dobra praca, własne mieszkanie, szczęśliwe małżeństwo i błyskotliwa kariera. Aha, no i najlepiej w ciągu najbliższych kilku miesięcy. Tym gorzej się czujesz, bo aktualnie to nic Ci nie idzie. Pracy nie lubisz, z chłopakiem właśnie się rozstałaś, na kredyt Cię nie stać. Czy to rzeczywiście Twój przepis na życie?

Dlaczego tak bardzo boję się porażki?

Nieraz całe życie spędzamy na zadowalaniu innych! Tak bardzo boimy się co o nas pomyślą, co powiedzą, jakie zrobimy wrażenie. Czy nas polubią? Czy zaakceptują? Panicznie boimy się krytyki, pouczania. Za nic w świecie nie przyznamy się do błędu. Ten strach przez zranieniem jest tak silny, że blokuje wszystkie nasze działania. Nie będziemy nic zmieniać, robić, próbować. Tak będzie bezpieczniej. Tak nic nie ryzykuję.

Poczucie własnej wartości

Możesz wejść w życie z poczuciem “jestem mądra, poradzę sobie” albo “jestem za mała, nie umiem” – w dużej mierze to wpływ tego, co słyszysz od swoich rodziców.  Jednak tym, co ma kluczowy wpływ na to dokąd dojdziesz w życiu, jest radzenie sobie z porażkami. Jeśli rodzice pokazali Ci, że nie ma nic złego w popełnianiu błędów, zdobędziesz wszystko o czym marzysz.

W podcaście Dolores Anną Żakiewicz (na facebooku Relacja Pozytywna Sytuacja) opowiada jak rodzice wpływają na poczucie własnej wartości swoich dzieci:

Sekret wiary w siebie

Nie możesz spełnić swoich marzeń, bo brakuje Ci wiary w siebie. Ale co ważniejsze – brakuje Ci tej wiary właśnie DLATEGO, że nie spełniasz swoich marzeń! Ona w całości zależy wyłącznie od CIEBIE! Nie spadnie z nieba, nie pojawi się znikąd. Powstaje kiedy… działasz! Boisz się i robisz. Boisz się i zabierasz ten strach ze sobą.

Jedyny sekret wiary w siebie to bać się, ale zabrać ten strach ze sobą.

Rodzice swoimi komunikatami mogą wzmacniać poczucie wartości dzieci, pomóc im wierzyć w siebie, nauczyć szukać rozwiązań. To wszystko składa się potem na ich szczęśliwe i dobre życie. Co warto mówić dzieciom, aby w siebie wierzyły? Przykłady znajdziesz poniżej.

Które z tych słów słyszałaś od swoich rodziców?

(Aby pobrać kliknij w obrazek)

1 myśl na “Jak rodzice wpływają na nasze poczucie własnej wartości”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *