Kiedy myślisz o wymarzonej pracy, co pierwsze przychodzi Ci do głowy? Chodzi o wysoką pensję? Ciekawe projekty? Fajne towarzystwo? Jeśli wśród odpowiedzi pojawia się praca na własnych warunkach oto kilka możliwości, które warto wziąć pod uwagę.

Praca na własnych warunkach

Inspiracją do tego wpisu jest odcinek podcastu, w którym opowiadałam o Beacie. Beata marzyła, aby pracować z domu, ale to było jedyne co wiedziała o swojej wymarzonej pracy. Nie miała pojęcia co chce robić, poprzednie porażki sprawiły, że coraz mniej wierzyła w siebie, nie wiedziała na co się zdecydować.

Wcale nie jest jedyna.

Większość z nas, multipasjonatek ma bardzo mglistą wersję tego, co chce robić. Skoro jest kilka rzeczy, którymi chcemy się zajmować jak zdecydować się na jedno?!

Jak znaleźć wymarzony zawód

Sama przeszłam dokładnie tą samą drogę. Widziałam swoją wymarzoną zawodową przyszłość, ale nie miałam pojęcia jak poskładać wszystkie elementy. Poszukiwania zajęły mi dobre kilka lat i kilka poważnych załamań nerwowych.

Jak być może wiesz, od niedawna pracuję jako Scrum Masterka (jeśli chcesz wiedzieć kto to taki, odpowiadam tutaj). Od czasu kiedy odkryłam filozofię Agile i tą rolę wiedziałam, że TO JEST WŁAŚNIE TO, ale za jasną cholerę nie potrafiłam zrozumieć… dlaczego? Nie potrafiłam tego wytłumaczyć. Wiedziałam, ale nie miałam pojęcia skąd.

Z perspektywy czasu widzę, że wcale nie trzeba mieć od razu gotowych odpowiedzi. Część z nich przychodzi dopiero z czasem.

To prowadzi mnie do zbioru zasad, którymi chcę się z Tobą podzielić.

#1 Wizja

Jestem pewna, że jak ja i Beata wiesz doskonale jak chcesz, aby wyglądało Twoje życie. Może nie wiesz jeszcze dokładnie, co chcesz robić, ale znasz swoje dlaczego. Wiesz kim chcesz się stać dzięki swojej pracy. Dobrze to sobie wyobraź.

#2 Wartości

Pomyśl teraz o rzeczach, osobach, wartościach, które są dla Ciebie najważniejsze w życiu. Może chcesz mieć czas dla rodziny. Może zależy Ci, aby godzić swoją pracę z podróżami. A być może najważniejszym aspektem jest dla Ciebie, aby zarabiać naprawdę dużo. To wszystko są najbardziej naturalne rzeczy na świecie – po prostu je przed sobą przyznaj.

#3 Pasja

Zastanów się teraz nad rzeczami, w których jesteś dobra (dobry). Które Cię wyróżniają. Które już umiesz i możesz dawać innym. Co z tego najbardziej zbliża Cię do punktu, w którym chcesz być? Za co inni są w stanie zapłacić? Która z tych rzeczy pozwoli Ci mieć pracę, dzięki której… (możesz mieć czas dla rodziny / podróżować / dużo zarabiać/…).

#4 Odwaga

Musisz wiedzieć, że poznałam już mnóstwo historii dotyczących pomysłów na życie, a większość z nich miała wspólny mianownik. “Od zawsze wiedziałam, co chcę robić, ale nie miałam odwagi tego przyznać. Można D.O.S.K.O.N.A.L.E. wiedzieć czego się chce, a jednocześnie nie mieć odwagi tego przyznać. Ten jeden raz puść wszystkie ograniczenia, obawy i strach przed tym, że nie będziesz dość‘ dobra (dobry).

#5 Ciekawość

Powiem Ci o jednej rzeczy, którą musisz zapamiętać: nie da się osiągać celów siedząc wyłącznie w swojej głowie. Po prostu. Możesz mieć wszystko dokładnie zaplanowane, ale bez próbowania i eksperymentowania nie ma postępu. Próbuj, popełniaj błędy, wyciągaj wnioski i próbuj dalej. Tylko tak można dojść do sedna swojego pomysłu na życie.

Skąd mam wiedzieć, co tak naprawdę chcę robić w życiu?

Praca na własnych warunkach może oznaczać założenie własnej firmy, ale to wcale nie jedyna opcja. Możesz łączyć działalność z etatem, zarabiać pasywnie na swoim produkcie czy połączyć kilka pomysłów na siebie. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, aby znaleźć WŁASNĄ drogę.

Nawet jeśli to oznacza pójście pod prąd.

Ściskam,
Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *