Jeśli mnie znasz to wiesz, że mam to szczęście dostrzegania zawsze jasnej strony każdego wydarzenia. W dzisiejszym wpisie chcę się tym podzielić i pokazać jak zachować pozytywne nastawienie i znaleźć rozwiązanie nawet jeśli czujesz się kompletnie zagubiona i bezsilna.

Pozytywne nastawienie w trudnej sytuacji

Załóżmy, że właśnie szukasz pracy, ale wysyłanie CV w ogóle nie przynosi rezultatów. Albo masz pomysł na firmę, ale czujesz się przygnieciona wątpliwościami i strachem. Być możesz marzysz o zmianie, ale jesteś zniechęcona próbowaniem wciąż od zera. Albo zaczynasz tracić nadzieję, że kiedykolwiek uda Ci się zrealizować swój plan.

Każdy z nas, kto chciał cokolwiek w swoim życiu zmienić, dobrze wie jak to jest nie widzieć wyjścia. Jest wtedy jedna rzecz, która diametralnie zmienia nasz sposób patrzenia na sprawę.

Rozwiązanie: zmiana perspektywy

Siedzenie w samym środku problemu sprawia, że trudno nam dostrzec możliwe rozwiązania. Będąc przygniecionym niepewnością,  przestajemy patrzeć racjonalnie. Dlatego tak ważne, aby wyjść na chwilę ze swojej skóry, odsunąć emocje, dokonać chłodnego oglądu i wyciągnąć konstruktywne wnioski.

Oto, co może w tym pomóc.

Kiedy czujesz się przygnieciona wątpliwościami, zaczynasz myśleć, że twoja sytuacja jest beznadziejna, nie masz już siły realizować swoich celów – zrób jedno:

wyobraź sobie, że w tej samej sprawie przychodzi do Ciebie po radę najlepszy przyjaciel.

Czuje się zniechęcony, chce się poddać, nie widzi sensu, nie wie już czy to w ogóle możliwe. Ma dość realizowania swoich celów. Chce wrócić do dobrze znanego miejsca, zawinąć się w koc i przestać się starać.

Co mu doradzisz?

Jak znaleźć wyjście w każdej sytuacji

Kiedy stajemy się orędownikami w czyjejś sprawie, nasz umysł pracuje na zupełnie innych obrotach. Potrafimy dostrzec INFORMACJE. Widzimy, że porażki, niepowodzenia nie mają nic wspólnego z nami.

To jasne, że dopóki jesteśmy w środku mamy wrażenie, że tracimy w oczach innych, że przestaną nas akceptować (ile można się starać bez skutku?!). Ale kiedy patrzysz na bliską Ci osobę, która ma ten sam problem, co Ty widzisz szerszy obraz. Widzisz jej wartości, priorytety, pasje, wizję. Nie tylko porażki, ale też odwagę, niezłomność, wytrwałość.

Zapamiętaj ten obraz. Ty tak samo jesteś postrzegana przez innych.

Odwaga, aby realizować swoje cele

Szczerze wierzę, że lepiej być najgorszym wśród najlepszych niż najlepszym wśród przeciętnych, ale wiem, że ciągły wzrost to wyczerpujące doświadczenie. To naturalne, że sprawy nie zawsze toczą się w taki sposób w jaki byśmy chcieli. Czasem mamy ochotę zrezygnować, jesteśmy zmęczeni. Zwłaszcza teraz, w obliczu kryzysu. Ale to wciąż za słaby argument, aby się poddać.

Kiedy patrzymy na swój cel z miejsca startu, łatwo dać się zniechęcić. Kiedy próbujemy wciąż od nowa, nie osiągając większych efektów czujemy się bezsilni i zrezygnowani. Ale właśnie tak kształtowany jest charakter. Właśnie tak dochodzi się do wielkich rzeczy – nie kiedy wszystko idzie jak z płatka, ale kiedy musisz pokonać tysiąc przeciwności.

Działanie przynosi jasność

Nie chodzi o to, co się dzieje, ale o to jakie nadajemy temu znaczenie. Jak widzisz, na ten sam cel można patrzeć z dwóch, bardzo różnych perspektyw – emocjonalnej i logicznej. Najlepsze rozwiązania – jak zawsze – można znaleźć gdzieś pośrodku.

To DZIAŁANIE przynosi nam jasność. Nie myślenie o działaniu. Podejmowanie konkretnych kroków, aby choć trochę zbliżyć się do punktu, w którym chcesz być.

Mam nadzieję, że w dzisiejszym odcinku przekonałam Cię do tego, że warto zachować pozytywne nastawienie – i zainspirowałam, aby z niego korzystać. Będę zachwycona widząc jak wykorzystasz pytanie, o którym powiedziałam. Co odpowiesz osobie, która mierzy się z podobnym problemem jak Ty? Jakie rozwiązania przychodzą Ci do głowy?

Pamiętaj, że od tego jak reagujemy na swoje wątpliwości zależy nasz przyszły sukces. Od wytrwałości i hartu ducha. To one – bardziej niż cokolwiek innego – warunkują zrealizowanie Twoich celów.

Ściskam,
Kasia

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *