Mało kto z nas spodziewał się, że doczeka takich czasów. Że będziemy żyć w obliczu pandemii. Nic dziwnego, że dopada nas niepewność i strach o przyszłość. Dlatego chcę się podzielić z Tobą strategią, która pozwala przetrwać najtrudniejsze czasy.

Niepewność i lęk o przyszłość

Tak się składa, że nagrywam ten podczas w czasie zagrożenia epidemiologicznego związanego z koronawirusem. Zamknięto szkoły, przedszkola i żłobki. Nie działają teatry, kina, biblioteki. Galerie handlowe są nieczynne. Komunikacja miejsca kursuje sporadycznie – a ulice świecą pustkami.

Nic dziwnego, że trudno nam odnaleźć się w tym czasie.

W czasach niepewności łatwo dać się ponieść zamartwianiu i snuciu czarnych scenariuszy. Problem z tym, że to wysysa z nas całą energię i już kompletnie nie widzimy rozwiązania. Jest na szczęście prosta rzecz, która potrafi to zmienić.

Skup się na działaniu

Kiedy czujesz, że ogarnia Cię niepewność zrób jedno: skup się na tym, na co masz wpływ. Nie na tym, co się dzieje – na tym, co możesz z tym zrobić. Wiesz dlaczego o tym mówię? Bo siedzenie i rozmyślanie niczego nie zmieni. Sprawia tylko, że czujesz się coraz gorzej.

To DZIAŁANIE przynosi jasność. Przywraca przyjemne uczucie panowania nad życiem.

Działając odzyskujemy kontrolę, zaczynamy dostrzegać rozwiązania. Widzimy świat w innych barwach. A jest taki rodzaj działania, który wywiera szczególnie duży wpływ na wszystko.

Zmiana perspektywy

Jasne, że trudno się zmobilizować kiedy na zewnątrz panuje chaos, a rozporządzenie służb zdrowa nakazuje zostać w domu, unikając wszelkich swobód, do których już zdążyliśmy się przyzwyczaić. Trudno czuć się szczęśliwym skoro tęsknimy za tym, co było. Wystarczy jednak bardzo prosta rzecz, aby kompletnie zmienić swoją perspektywę.

Kiedy jest Ci trudno, myśl o tych, którzy mają jeszcze trudniej.

Łatwo stracić chęć do działania kiedy sytuacja staje się niepewna, ale równie łatwo ją odzyskać kiedy skoncentrujesz swoją uwagę na tych, którzy mają mniej szczęścia niż Ty.

Działanie na rzecz innych nie tylko pomaga zapomnieć o własnych problemach, ale przede wszystkim nadaje sens naszemu życiu. Wzbudza wdzięczność za to, co mamy – dodając energii, aby starać się bardziej. Sprawia, że zaczynamy dostrzegać rozwiązania.

Jak pokonać lęk przed przyszłością

Może trudno w to teraz uwierzyć, ale człowiek ma ogromną zdolność adaptacji. To, co teraz jest problemem, za chwilę przestanie takie być – zmienimy punkt widzenia. To najlepszy dowód, że nawet z najgorszej sytuacji można czerpać naukę o sobie, stawać się lepszym człowiekiem, rosnąć w siłę. Wszystko zaczyna się od tego, aby koncentrować się na tym, na co masz wpływ. A masz wpływ na siebie, na swoje postrzeganie danej sytuacji.

Masz wpływ na innych – możesz polepszać ich życie, dodawać otuchy.

Pomaganie innym zawsze pomagało nam przetrwać najtrudniejsze czasy. Zawsze. Mam nadzieję, że tym razem będzie podobnie.

Ściskam,
Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *