Inspiracją do dzisiejszego artykułu jest wiadomość, którą dostałam od Anity. Napisała z pytaniem jak sobie radzić ze zniechęceniem kiedy nie mogę znaleźć pracy. Jeśli Tobie też czasem niepowodzenia odbierają wiarę we własne możliwości – mam nadzieję, że ten wpis doda Ci motywacji.

Nie potrafię znaleźć pracy

Niezależnie czy jesteś prosto po studiach i szukasz pierwszej pracy, czy decydujesz się na przebranżowienie i chcesz się odnaleźć w nowej roli – kolejne niepowodzenia sprawiają, że zaczynamy kwestionować swoje plany. To wtedy dopadają nas myśli w stylu: „czy na pewno się do tego nadaję?”.

Podobnie jest z Anitą, która napisała tak:

Od roku poszukuję pracy. Niestety już parę razy rezygnowałam z pracy w zawodzie. Ostatnio przemogłam się i ponownie wysłałam CV. Widziałam , że zostało ono otwarte przez pracodawcę, jednak brak jest jakiegokolwiek odzewu… Zaczynam się zastanawiać, czy fakt, że już tyle razy rezygnowałam z pracy nie odwraca się teraz przeciwko mnie? Czy może z moim CV jest coś nie tak, skoro pracodawca nie odpowiada.. Bardzo chciałabym znaleźć pracę, jednak boję się, że będę już cały czas osobą bezrobotną i nikt nie zechce mnie zatrudnić… Bardzo proszę o pomoc…i z góry dziękuję za odpowiedź.

Jak radzić sobie ze zniechęceniem w poszukiwaniu pracy

Z szukaniem pracy jest ten problem, że niewiele zależy tutaj od nas. Nie mamy wpływu na to w jakim towarzystwie się pojawimy (z jakimi kandydatami konkurujemy). Poza wysłaniem, nie mamy wpływu na to, czy nasze CV ostatecznie dotrze do potencjalnego pracodawcy. A skoro nie mamy na coś wpływu, nie warto się tym zadręczać.

W tym wszystkim jest jednak pula rzeczy, na które w 100% zależą od Ciebie i to właśnie na nich warto koncentrować swoją energię.

Dlaczego nie mogę dostać pracy (i jak to zmienić)

Przedstawię Ci sprawę bardzo prosto, tak jak ja sobie to zawsze tłumaczę. Na podstawie kilku niezaprzeczalnych faktów, których będziemy się trzymać:

  • pracę dostaje się wtedy, kiedy się na nią aplikuje
    Ot, cała tajemnica. Do Ciebie należy po prostu odpowiadanie na ogłoszenia i tyle. Ustal ze sobą , że wysyłasz np. dwie/pięć aplikacji tygodniowo, a potem zajmujesz się czymś innym.
  • pracę dostaje się wtedy, kiedy aplikacja zainteresuje
    Pomyśl, że pracodawca/rekruter w ciągu 1-2 sekund ocenia czy ma ochotę się dalej wczytywać w daną aplikację czy nie. Jeśli wszystko jest napisane drobnym druczkiem to pewnie odruchowo dokument zostanie zamknięty, odłożony, bo „wysiłek” związany z wyłuskiwaniem informacji jest stosunkowo zbyt duży. Zadbaj o czytelność swojej aplikacji – pogrub najważniejsze informacje, ogranicz się do konkretów, zostaw dużo przestrzeni, aby CV wyglądało „lekko”. Zadbaj też o atrakcyjność wizualną, bo to (siłą rzeczy) zawsze przyciągnie uwagę i pozwoli na dłuższe zatrzymanie wzroku przy Twojej kandydaturze.
  • pracę dostaje się wtedy, kiedy staje się interesującym kandydatem
    Patrz na oferty pracy także analitycznie, aby znaleźć jakieś punkty, które mogą sprawić, że wyróżnisz się na tle innych. Może jakiś dodatkowy kurs? Może język? Może dobry angielski? A może np. wolontariat? Angażując się w różnego typu inicjatywy nie tylko czujesz się lepiej robiąc coś dla innych, ale także budujesz sieci kontaktów, które bardzo często warunkują powodzenie różnych zawodowych inicjatyw.

Jak znaleźć wymarzoną pracę

Znalezienie pracy, która daje satysfakcje może być najbardziej fascynującą życiową podróżą. W tym czasie możemy wiele nauczyć się o sobie, swoich wartościach i celach. Nie pozwolę na to, abyś rezygnowała/rezygnował z niej w przedbiegach 🙂 Jedyne na czym musisz się skupić, to na tym, na co masz wpływ. Nic więcej.

Rób swoje.

Ściskam,
Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *