Żyjemy w bardzo dynamicznych czasach. Rynek pracy ciągle się zmienia. Jeśli zastanawia Cię jak znaleźć nowe możliwości zawodowe w czasie kryzysu – musisz tego posłuchać!

Możliwości zawodowe w czasie kryzysu

W czasach informatyzacji, rozwoju technologii, przemysłu i automatyzacji, coraz częściej dopadają nas wątpliwości: “czy za kilka lat moja praca wciąż będzie potrzebna?”. Teraz sprawę jeszcze bardziej komplikuje fakt, że mierzymy się z pierwszą od kilku pokoleń pandemią. Boimy się o zdrowie, o pracę, o przyszłość.

Jak w takiej sytuacji szukać poczucia zawodowego bezpieczeństwa? Zapewnić sobie sukces? Jeśli myślisz o poważnej zmianie – wejściu w zupełnie nową branżę lub zdobyciu nowej kompetencji – może się okazać, że nadszedł właśnie najlepszy czas.

Jak szukać pracy w czasie pandemii

Kiedyś największym atutem na rynku pracy była specjalizacja – teraz wręcz przeciwnie. To zdolność adaptacji, rozwiązywania złożonych problemów i kreatywne myślenie zdają się być największymi kompetencjami przyszłości. Zresztą obecna sytuacja najlepiej nam to pokazuje. Coraz częściej potrzebujemy do współpracy ogarniaczy, osób o szerokiej wiedzy z różnych dziedzin.

Jak pewnie wiesz, pracuję głównie z multipasjonatami. Dobrze wiem, jak wielkie kompleksy mają przez to, że nie wpasowują się w system. Że nie potrafią wybrać jednej drogi. Być może stoimy właśnie w obliczu rewolucji, która pokaże, że to właśnie szerokie kompetencje stają się kartą przetargową na rynku pracy. Uważam, że to może być świetny moment, aby zmienić swoje przekonania dotyczące zarabiania pieniędzy.

Etyczny biznes vs. COVID-19

Według mnie nadchodzą czasy, w których wszyscy powinniśmy myśleć jak przedsiębiorcy – bez względu na to, czy pracujemy na swoim czy u kogoś. Przedsiębiorca to nikt inni jak osoba, która z zyskiem rozwiązuje problemy innych. I choć wiem, że słowa “zysk” i “problemy” zazwyczaj nie idą w parze – ilość wyzwań, przed którymi stajemy w czasie kryzysu rośnie do niebotycznych rozmiarów. Jeśli znajdzie się ktoś, kto choć w części potrafi je rozwiązać, uważam, że powinien poinformować o tym, jak największą liczbę osób.

W kwestii “czy powinno zarabiać się na pomaganiu” tak naprawdę kluczową rolę pełni to, co uznajemy za zarabianie. Dla jednych przychód będzie środkiem do tworzenia nowych miejsc pracy, docierania do większej liczby osób. Dla drugich – środkiem do budowania swojego majątku i podnoszenia jakości życia. Tu właśnie wychodzi, co uznajemy za etyczne w biznesie.

Uważam, że jeśli ktoś chce swoją pracą przyczynić się do czegoś większego, kryzys może otworzyć przed nim nowe możliwości

Świat po pandemii

Zgadzam się z tym, że świat po pandemii nie będzie taki sam. Ekonomicznie, gospodarczo, społecznie. Choć ta wizja nie napawa nadzieją, chcę Ci pokazać szerszą perspektywę. Jak – mimo ogólnego niepokoju – zacząć dostrzegać możliwości. Kiedy wiele firm się zamyka, tak samo wiele stoi przed ogromną szansą. Ten czas, choć trudny, mam nadzieję, że doprowadzi do rewolucji. Zmiany na lepsze.

Ściskam,
Kasia

P.S. Wiem, że koronawirus wszystkim nam pokrzyżował plany. Jeśli jest coś, co mogę dla Ciebie zrobić – zawsze możesz na mnie liczyć. Wystarczy, że napiszesz na: kasia@skrzydlarozwoju.com.pl.

Dobrze wiem, że kiedy samemu siedzi się ze swoimi zmartwieniami, trudno dostrzec rozwiązania. Czasem wystarczy jedno ćwiczenie, aby totalnie zmienić perspektywę. W Zeszycie Zmiany znajdziesz ich aż 100, aby bardziej wierzyć w siebie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *