cechy ludzi sukcesu

Zastanawiało Cię kiedyś co konkretnie sprawia, że czujemy się spełnieni? Co konkretnie sprawia, że niektórzy – mimo najgorszych przeciwności – realizują swoje cele i odnajdują równowagę? Oto jak żyć szczęśliwie i osiągnąć mistrzostwo osobiste.

Jak osiągnąć sukces?

To pierwsze zdanie na jakie natrafiłam, gdy zainteresowałam się rozwojem osobistym kilka lat temu. Zaraz potem było „możesz wszystko!”, „szczęście zaczyna się w Twojej głowie” itd. Wielkie hasła, wielkie idee – ale czy jest jakiś konkretny sposób?

Mimo, że siedzę w temacie jakiś czas nie sądzę, aby ktokolwiek potrafił na to pytanie jednoznacznie odpowiedzieć. Na pytanie “jak żyć szczęśliwie?” każdy poda swoją własną, indywidualną definicję.

Dla jednych będzie to bogactwo, prestiż i władza. Dla innych równowaga i spokój wewnętrzny. Niektórzy widzą szczęście w znalezieniu spełnienia zawodowego – a inni drugiej połówki. Na szczęście jest jedna rzecz, która łączy ich wszystkich.

Mistrzostwo osobiste

To najprostsza droga do tego, jak żyć szczęśliwie. To znalezienie się u szczytu swoich możliwości, wejście na nowy poziom postrzegania. Złapanie szerszej perspektywy. Świadomość. Poczucie znalezienie się we właściwym miejscu, we właściwym czasie.

Chyba każdy intuicyjnie wyczuwa, czym jest mistrzostwo osobiste i jak prowadzi do szczęśliwego życia. Mam nadzieję, że każdy choć raz poczuł się właśnie w ten sposób.

To stan świadomości, w którym akceptujesz to, że masz wpływ tylko na siebie. Wyłącznie na swoje zachowanie i na sposób postrzegania. Zaczynasz brać odpowiedzialność za swoje życie. To, co możesz – zmieniasz, a to, co nie – akceptujesz i uczysz się z tym funkcjonować.

Nie uważasz się za kogoś lepszego/gorszego od innych. Zauważasz, że jesteś indywidualnością, taką samą jak każdy człowiek. Nie chcesz wydawać wyroków, ani ocen, decydować co jest dobre, a co złe. Masz otwarty umysł i ciągle się doskonalisz chcąc stawać się lepszym człowiekiem.

Moim zdaniem umiejętność utrzymania tego stanu jest największym sukcesem człowieka, nawet jeśli niezwiązanym z awansem, ślubem, czy kilkunastocyfrową kwotą w banku.

Wiesz dlaczego?

Bo wtedy człowiek czuje się po prostu spełniony.

Jak żyć szczęśliwie

Nie wiem wszystkiego, ale jedno wiem na pewno: każdy z nas w głębi duszy chce być szczęśliwy. Odnaleźć równowagę, robić to, co daje satysfakcję, osiągnąć sukces – czymkolwiek dla niego jest.

To właśnie dążenie do mistrzostwa osobistego, naśladowanie ludzi sukcesu jest tym, co znacznie skraca drogę. Ile definicji szczęścia, tyle dróg do niego. Spełnionych ludzi łączy jednak kilka prostych nawyków – zwrócenie na nie uwagi i wdrożenie choć kilku może ułatwić znalezienie własnej.

Sukces_skrzydlarozwoju

Ludzie sukcesu:

  1. Wstają wcześnie, by nie rozpoczynać dnia w pośpiechu;
  2. Wiedzą, że sposób odżywiania jest odzwierciedleniem szacunku dla siebie i swojego ciała, dlatego jedzą zdrowo i świadomie;
  3. Planują swój dzień i zadania do wykonania wedle priorytetów;
  4. Dbają o schludność w swojej przestrzeni – regularnie porządkują otoczenie;
  5. Tworzą i stale aktualizują listę celów – wyznaczając daty wdrażania kolejnych kroków;
  6. Szanują swoje ciało dlatego regularnie uprawiają sport, korzystają z technik relaksacji i unikają stresu.
  7. Każdego dnia poświęcają czas na analizę i refleksję swoich działań;
  8. Wysypiają się i znajdują czas na odpoczynek;
  9. Stale się rozwijają czytając, wyszukując informacji, biorąc udział w dyskusjach i wydarzeniach;
  10. Okazują wdzięczność za to co mają i co otrzymują.

Droga do szczęścia

Jest jeszcze coś, co dla wielu ludzi sukcesu ma szczególną wartość. Czym czymś jest intuicja. Na pewno spotkałaś się ze zdaniem „miałam przeczucie”, „coś im podpowiadało”, „czułam, że to właśnie to”.

Intuicja to jedno, a odwaga podążania za nią to drugie.

Przecież każdy z nas ma intuicję. Mało tego! Każdy swój wewnętrzny głos słyszy – ale mało kto słucha. W hałasie sianym przez wewnętrznych krytyków trudno dotrzeć do sedna prawdziwych celów, marzeń, pragnień. Właśnie dlatego tak ważne, aby tak wiele uwagi poświęcać sobie. Sztuką jest odkrywanie, utrwalanie i pielęgnowanie relacji z samym sobą, co zdecydowanie jest łatwiejsze poprzez te proste nawyki wypisane powyżej.

Im więcej czasu poświęcasz sobie, tym mniej to, co mówią inni ma wpływ na Twoje decyzje. Tym jaśniej widzisz punkt, do którego chcesz dojść i tym bardziej wierzysz, że możesz tego dokonać. Tylko tak możesz czuć się spełniona.

Gdyby tak założyć, że skoro to Twoje życie i to TY jesteś EKSPERTEM… Tylko tak hipotetycznie… To co by się stało?

Ściskam,

Kasia

 

2 myśli na “Mistrzostwo osobiste: jak żyć szczęśliwie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *