Każdy z nas go szuka, chociaż każdy na swój własny sposób. O tym, jak go znaleźć pisało kilku moich ulubionych autorów. Oto książki o szczęściu, które koniecznie musisz poznać.

Książki o szczęściu

Jakiś czas temu pisałam o inspirujących książkach, które zrobiły na mnie duże wrażenie. Pora skupić się na tych, które mówią o szczęściu. To bardzo różnorodne propozycje – część dotyczy stricte duchowości (bo to od tej sfery w dużej części zależy nasze szczęście), ale nie braknie tu także dowodów naukowych. Mam nadzieję, że niezależnie od tego jak podchodzisz do szczęścia, znajdziesz tu to, co pomoże Ci znaleźć swoją definicję.

“Ikigai. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia” Hector Garcia, Francesc Miralles

Japończycy są narodem, którzy żyje najdłużej na świecie. Zwłaszcza mieszkańcy wyspy Okinawa mogą pochwalić się największą ilością stulatków. Nie dość, że żyje się tam długo to także czując się szczęśliwym i spełnionym. Autorzy zestawiają swoje obserwacje z wynikami badań naukowych i podają prosty przepis na to jak znaleźć sens życia i zapewnić zdrowie ciału, umysłowi i duchowi.

“Spokój umysłu” Thich Nhat Hanh

Thich Nhat Hanh jest czołowym przewodnikiem duchowym i mistrzem zen pochodzącym z Wietnamu. Został nominowany do pokojowej Nagrody Nobla. W swojej książce (jednej z wielu) pokazuje konkretne techniki jak nauczyć się świadomego życia i odnajdywania radości we wszystkim co robimy. Książka jest także wspaniałym przewodnikiem dla tych, którzy chcą praktykować uważność.

“Sztuka szczęścia. Poradnik życia” Jego Świątobliwość Dalajlama, Howard Cutler

Chyba nie trzeba nikomu przedstawiać kim jest Dalajlama. To duchowy przywódca Tybetu i laureat Pokojowej Nagrody Nobla. W swoich rozważaniach skupia się na podstawowym pragnieniu człowieka: osiągnięciu szczęścia. Patrzy na nie nie tylko z punktu widzenia 2500-letniej tradycji buddyjskiej, ale uniwersalnych wartości bliskich każdemu z nas. Książka to zapis rozmów Jego Świątobliwości z przedstawicielem Zachodniej cywilizacji, naukowcem, psychiatrą – co daje bardzo ciekawą perspektywę dwóch różnych światów.

“Bóg nigdy nie mruga. 50 lekcji na trudniejsze chwile w życiu” Regina Brett

To książka, od której zaczęłam i choć wielu z nas ją zna – nie mogłam jej pominąć w swoim zestawieniu. Napisana z perspektywy autorki, która dowiaduje się, że jest poważnie chora. Ta wiadomość kompletnie zmienia jej sposób postrzegania rzeczywistości, a świadomość tego, że nie wie ile życia jej jeszcze zostało, pomaga witać każdy nowy dzień z radością. Oprócz wzruszającej historii książka pełna jest konkretnych wskazówek, dzięki którym każdy z nas może zdać sobie sprawę jak wiele ma.

“Dawaj i bierz” Adam Grant

Kto według Ciebie osiąga w życiu większy sukces? Ten, który koncentruje się w 100% na sobie – czy ten, którego misją jest pomaganie innym? Autor wyróżnia trzy typy osobowości: dawców, biorców i rewanżystów. Pokazuje na autentycznych przykładach (i setkach badań naukowych) jak chęć pomagania innym pozwala wieść pełniejsze i szczęśliwsze życie. Ta książka zdecydowanie pokrzepia i dodaje energii do działania!

“Rosnąc w siłę” Brene Brown

Brene jak samo o sobie mówi jest badaczką i opowiadaczką historii. Przez większość swojej kariery zajmowała się wstydem i wrażliwością, które wiodą wprost do odwagi i poczucia własnej wartości. Chociaż wszystkie jej książki są cudowne – ta zrobiła na mnie największe wrażenie. Jest o tym, jak podnosić się z upadku i czerpać siłę z porażek. Zdecydowanie poprawia nastrój i pozytywnie nastraja dlatego nie mogło jej zabraknąć w tym zestawieniu.

“Odpowiedź” John Assaraf, Murray Smith

Szczęście w tej książce przedstawione zostaje w bardzo praktycznym znaczeniu: jak stworzyć dobrze prosperującą firmę, osiągnąć swobodę finansową i przeżyć wspaniałe życie. Autorzy przedstawiają wiele ograniczających przekonań, z których nie zdajemy sobie sprawy. Pokazują wewnętrzne blokady, które nie pozwalają nam dotrzeć do pełni swojego wewnętrznego potencjału. To bardzo ciekawe podejście do spełnienia zawodowego w praktyczno-rozwojowym wydaniu.

Jak żyć szczęśliwie

Jedno z tych pytań, które zadaję sobie od dawna jest: “jak żyć szczęśliwie?”. A im dłużej to robię, tym bardziej widzę, że nie ma tu jednej, właściwej odpowiedzi – bo każdy musi znaleźć własną. Mam nadzieję, że zaproponowane przeze mnie książki pomogą Ci tego dokonać 🙂

Jeśli masz pomysł, co jeszcze powinno znaleźć się w zestawieniu koniecznie daj znać w komentarzu!

Ściskam,
Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *