Może właśnie przygotowujesz się do matury, albo chcesz zupełnie zmienić kierunek swojej kariery. Zastanawiasz się jakie studia wybrać? Oto kilka rzeczy, które pomogą Ci podjąć właściwą decyzję.

Jakie studia wybrać?

To pytanie, które dwa tygodnie temu zadała mi Martyna. Właśnie się uczy i zastanawia jakie studia wybrać. Wie, że w przyszłości chciałaby prowadzić własną działalność. Robić coś, co kocha – ale skąd może wiedzieć, co to będzie? Teraz bardzo boi się popełnienia błędu i tego, co powiedzą inni. Czy jest jakiś sposób, aby w tym chaosie dotrzeć do tego, czego tak naprawdę chce?

Skąd mam wiedzieć, który kierunek studiów jest dla mnie

Ja też zaczęłam tak wcześnie. Ciągle szukałam, sprawdzałam, próbowałam dowiedzieć się więcej, a teraz w wieku 31 lat mogę śmiało powiedzieć, że moje życie przekroczyło moje najśmielsze oczekiwania. Że jeśli miałabym umrzeć jutro to umarłabym spokojna wiedząc, że wycisnęłam je na 100%. Tego samego życzę także Tobie, dlatego mam chcę Ci zwrócić uwagę na kilka rzeczy.

1. Studia wcale nie warunkują co można / nie można robić w życiu.

Znam wiele osób, które popełniły błąd wybierając kierunek studiów, ale nie to było problemem. Problemem było to, że nie miały odwagi tego przyznać. Brnęły dalej w coś, co im nie pasowało tylko dlatego, że martwiły się, co powiedzą inni / że tak nie wypada / że „zmarnują” 5 lat życia.

Słuchaj.

Decyzję dotyczącą studiów podejmujemy w wieku kilkunastu lat kiedy w sumie niewiele o sobie wiemy. Tym bardziej o świecie. Nie masz pojęcia w czym się sprawdzisz, gdzie się odnajdziesz, jaka jest Twoja misja. Tym bardziej jakie możliwości otworzą się za 5, 7, 10 lat. Potraktuj tą decyzję nie jako wyrok, ale okazję do testowania. Dowiedzenia się więcej o sobie.

Wybierz to, co TERAZ wydaje Ci się najlepsze. Podejmij decyzję w oparciu co teraz wiesz, masz, chcesz na ten moment. Nie myśl o tym „co będzie jeśli” ani „co by było gdyby”.

2. Studiowanie to nie tylko nauka

Studia to nie tylko nauka. To przede wszystkim możliwości, doświadczenia, sprawdzanie siebie, poznawanie nowych ludzi. Przyznaję, że studia zmieniły moje życie, ale to nie stało się na auli, ani w labie. Nie chodzi o dyplom czy możliwości zawodowe jakie się przede mną otworzyły.

Na przełomie czwartego i piątego roku wyjechałam na staż zagraniczny. Zupełnie sama. Ponad 4000 km od domu. To doświadczenie  zupełnie zmieniło mój sposób postrzegania własnych możliwości. Mogę śmiało powiedzieć, że bez tego moje życie wyglądałoby zupełnie inaczej. Jak się teraz okazało ta decyzja odcisnęła na mnie większe piętno już 5 lat wkuwania materiałów na egzaminy i kolokwia. Uwarunkowało kim jestem teraz.

Właśnie dlatego: nie patrz na studia jako na coś, co pozwoli Ci zdobyć konkretną kompetencję. Wykorzystaj je, aby doświadczać, poznawać nowych ludzi, sprawdzać się na różnych płaszczyznach, testować, eksperymentować, dowiadywać się o sobie więcej. To naprawdę turbo-ważne rzeczy. Ważniejsze od samego dyplomu.

Kiedy przyjrzysz się bliżej funkcjonowaniu tego świata zobaczysz, że w znalezieniu pracy marzeń znacznie ważniejsze są sieci kontaktów i pasja niż konkretne wykształcenie. Nie wiem oczywiście o jakich studiach myślisz, ale miej zawsze z tyłu głowy, że najważniejsze znaczenie w naszym życiu mają napotkani ludzie 🙂

3. Czas na odkrywanie swojego pomysłu na życie

Studiowanie to czas na odkrywanie swojego pomysłu na życie. Eksperymentowanie. Popełnianie błędów. Szukanie własnych definicji siebie, szczęścia, spełnienia. Wiem, że to nie jest zbyt popularne, ale takie właśnie jest moje zdanie. Nie da się osiągać swoich celów siedząc wyłącznie w swojej głowie. Rozmyślając bez końca. Dopiero kiedy próbujesz wiesz konkretnie: „o, to moje, czuję to” lub „nie, to totalnie nie dla mnie”

Mimo, że teraz to wydaje Ci się kompletną katastrofą, znacznie lepiej zmienić studia na pierwszym, drugim czy trzecim roku niż po 15 latach doświadczenia. Nawet jeśli myślisz lub słyszysz coś innego to większość ludzi daje „społeczne przyzwolenie” na poszukiwanie swojej drogi w wieku 20, 30, a tym bardziej 18 lat.

Ja osobiście uważam, że każdy moment jest dobry, aby zmienić swoje życie 😉

Nie wiem jakie studia wybrać

Nie należę do osób, które od zawsze wiedziały czego chcą. Wręcz przeciwnie. Jestem multipasjonatką i zanim doszłam do tego, gdzie jest moje miejsce, przeszłam bardzo długą drogę.

Nie uważam się za jakiegoś guru. Nie twierdzę, że znam wszystkie odpowiedzi. Wiem jednak, że nie ma nic złego w popełnianiu błędów i kroczeniu własną drogą (nawet jeśli to oznacza pójście pod prąd).

Ściskam,
Kasia

P.S. Martyna w swojej wiadomości kilka razy podkreśliła, że zależy jej na prowadzeniu własnej firmy. Jednym z najważniejszych pytań jakie powinno sobie zadać jest: dlaczego? Dlaczego akurat to chce robić? Co to konkretnie dla niej znaczy?

Jeśli Ty także masz wizję tego, co tak naprawdę chcesz robić przygotowałam zestaw ćwiczeń, które pomogą Ci wejść głębiej w to pragnienie i zrozumieć co się za nim kryje:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *