pomysł na siebie_rozwój zawodowy

Marzysz o tym, aby mieć pracę, która daje satysfakcję. Chcesz codziennie wstawać z myślą, że robisz to, co kochasz. Jeśli zastanawiasz się jak znaleźć pomysł na siebie oto 10 pytań, które pomagają znaleźć odpowiedź.

Jak znaleźć pomysł na siebie

Przez kilka lat te pytania bez przerwy dźwięczały mi w głowie.

Co tak naprawdę chcę robić?

Gdzie jest moje miejsce?

W jakiej pracy się odnajdę?

Co jest moją misją?

Niezależnie od tego czy właśnie wybierasz studia, myślisz o przebranżowieniu czy chcesz zmienić pracę – założę się, że masz podobne wątpliwości. Odpowiedź na pytanie jak znaleźć swój pomysł na życie jest jedną z najważniejszych, które mamy do odkrycia w swoim życiu. Dlatego mam coś, co może w tym pomóc.

Co robić, kiedy nie wiem, co chcę robić w życiu

Niepewność jest trudna. Widmo popełnienia błędu potrafi sparaliżować. Świadomość drogi, którą masz do przejścia odbiera motywację. To prawda, którą każdy z nas zna i przez którą musi przejść. O jednym jednak musisz wiedzieć.

To, że chcesz czegoś więcej to najwspanialszy dar jaki można mieć od losu.

I wcale nie tak powszechny. W głębi duszy doskonale wiesz, że masz coś do przekazania światu. Wiesz, że zasługujesz na spełnienie, szczęście. Chcesz żyć życiem, o jakim marzysz. To pragnienie jest motorem napędowym każdej zmiany – o ile nie pozwolisz sobie go w sobie zgasić 🙏 Oto zestaw pytań, które mi bardzo pomogły odkryć, co tak naprawdę chcę robić w życiu.

10 ważnych pytań, aby znaleźć swój dar

 1. Gdyby wszystko było możliwe, co najbardziej na świecie chciałabyś/chciałbyś robić?
 2. Co sprawia, że czujesz, że żyjesz?
 3. W jakiej pracy czas przestaje mieć znaczenie?
 4. Z czego musisz zrezygnować, aby osiągnąć to, o czym marzysz?
 5. Na czym najbardziej Ci zależy (w życiu i w pracy)?
 6. Czego najbardziej się boisz (i co, gdybyś się nie bała/bał)?
 7. Co „musisz”? Co „powinnaś/powinieneś” (czy to prawda)?
 8. Jaki jest pierwszy krok, aby zacząć robić to, co naprawdę chcesz robić?
 9. Jaka praca ma dla Ciebie znaczenie?
 10. Kim chcesz się stać dzięki swojej pracy?

Zatrzymaj się teraz na chwilę. Jeśli nie masz czasu odpowiedzieć sobie na wszystkie – wybierz jedno i odpowiedz sobie w myślach. Posłuchaj (bez oceniania), co podpowiada Ci serce. Co o tym myślisz?

Mój pomysł na życie

Część z przytoczonych pytań zajdziesz już na blogu. Stanowią moje top 10, bo były dla mnie najbardziej pomocne w zrozumieniu, co tak naprawdę chcę robić.

To jednak nie wszystko.

Dobrze wiem, że szukanie własnej drogi bywa wyzwaniem. Nie każdy z nas ma wspierające otoczenie, a bez niego trudno podążać za swoim planem na życie.

Niezależnie czy jesteś na początku swojej drogi, planujesz ją na nowo czy czujesz, że bardzo chcesz coś zmienić – te ćwiczenia pomogą Ci wyznaczyć zawodowe cele, odkryć co jest Twoim darem i dotrzeć do źródła wewnętrznej motywacji. Wszystko, aby pomóc Ci znaleźć pracę, w której (wreszcie) poczujesz się spełniona/spełniony.

Jaka praca jest dla mnie

Martin Seligman kiedyś powiedział:

Aby życie nabrało prawdziwego sensu powinniśmy swoje mocne strony i talenty wykorzystywać na rzecz czegoś, co wykracza poza nas samych. Dla dobra ludzi, idei, kultury i cywilizacji.

To według mnie najważniejsza zasada, którą powinniśmy się kierować wybierając swoją zawodową drogę.

Najwyższy czas odkryć swój talent i robić to, do czego jesteś stworzona (stworzony) ✨

Ściskam,
Kasia

3 myśli na “Jak znaleźć pomysł na siebie? 10 pytań, które warto sobie zadać”

  1. Katarzyna Antonik-Heller

   Oczywiście tylko Ty znasz odpowiedź. Może ta sfera pomagania może być na razie tylko częścią Twojego życia? Może można to robić w mniejszym zakresie? A może znajdziesz pracę, która zaspokoi potrzebę robienia czegoś dobrego, czegoś co ma znaczenie? Jest wiele możliwości, choć oczywiście sytuacja, w której się znalazłaś nie sprzyja ich dostrzeganiu…

   Trzymam kciuki i ściskam serdecznie!

  2. Sam byłem w podobnej sytuacji, z tą różnicą że to ja sam pracę rzuciłem. Jeżeli masz jakieś oszczędności to istnieje wiele sposobów aby je zainwestować i czerpać miesięczny przychód pasywny ( osobiście zarabiam 2% tygodniowo od kwoty inwestycji, więc w zależności jaką masz miesięczną ratę kredytu łatwo obliczyć jaką kwotę musiała byś zainwestować aby ją spłacić i mieć coś na górkę). Na początku może się to wydawać trudne i nieosiągalne ( dla mnie takim właśnie było ). Ale im bardziej będziesz szukać tym większa będzie twoja wiedza i wiekszą pewność siebie zyskasz, poznasz też ludzi którzy zadawali sobie podobne pytanie i znaleźli rozwiązanie. Ważne żeby nie utknąć w schemacie myślenia jakie doprowadziło cię do etapu w jakim obecnie jesteś. Przyciągasz to o czym myślisz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *