Całkiem chwytliwy tytuł, co? Jeśli spodziewasz się, że jest jedna recepta na to jak zmienić swoje zawodowe życie… masz rację. Mam jedną hiper-skuteczną metodę, która pomoże Ci to zrobić.

Rozwój zawodowy

Inspiracją do tego wpisu jest komentarz jednej z moich Czytelniczek, który pojawił się kilka dni temu pod tym artykułem. Autorka pisze tak:

„Robię kompletnie to, co nie sprawia mi radości. Nie czuję satysfakcji. Nie cieszy mnie to. Już w sobotę przeżywam to, że w poniedziałek znów mnie to czeka. Chcę uciec, ale kompletnie nie mam na siebie pomysłu. Brak talentu i pasji. I co najgorsze – stanie w miejscu od kilku miesięcy.”

💔

Jak. Bardzo. To. Znam. To poczucie niepokoju, beznadziei. Ten ucisk w klatce. Ta niechęć. Fakt trwania w takim stanie od kilku miesięcy może poważnie wpłynąć na zdrowie i jakość życia. Właśnie dlatego tak ważne, aby coś z tym zrobić.

Jak zmienić swoje życie zawodowe?

Sytuacja, w której zdajesz sobie sprawę, że robisz coś, co kompletnie nie daje Ci satysfakcji jest bardzo trudna. Głównie dlatego, że zmiana takiego stanu rzeczy wymaga ogromnych pokładów energii. Złożenie wypowiedzenia wiąże się z utratą poczucia bezpieczeństwa, a to w przypadku kiedy tak długo robisz coś wbrew sobie – jest przerażające. Nic dziwnego, że nie masz siły podjąć takiego wyzwania.

Krótko mówiąc: zostać źle, zmienić niedobrze.

Żeby wyjść z tego impasu, nabrać świeżego powietrza i zrobić w swoim życiu przestrzeń na zmianę potrzeba Ci jednego – jasności.

Jak zrealizować swoje zawodowe cele?

Jasność pozwoli Ci nazwać co chcesz osiągnąć i dokąd zmierzasz. Jak widzisz swoje wymarzone zawodowe życie. Kim chcesz być (i dlaczego). Co Cię napędza. I choć bardzo łatwo się o tym pisze – znacznie trudniej dojść do sedna (zwłaszcza kiedy tak długo odsuwało się od siebie swoje potrzeby).

Dlatego:
– spróbuj wyłączyć się ze świata kiedy tylko to możliwe
– skup się na sobie, opiekuj się sobą
– zrób dla siebie coś dobrego (spacer po lesie, jogę, zdrowe smoothie)
– pisz o swoich celach, marzeniach i planach (o tym co najbardziej na świecie chciałabyś/chciałbyś robić, gdyby wszystko było możliwe)
– zaznacz na mapie życia punkt, do którego za jakiś czas chcesz dojść (nawet jeśli teraz wydaje Ci się to nierealne).

Wiem. Trudno nabrać do czegokolwiek motywacji kiedy praca odbiera całą chęć życia. Pamiętaj jednak, że praca to praca – nigdy nie będzie definiować tego, kim naprawdę jesteś. To sfera, która zajmuje tylko jakąś część Twojego życia. Jest przecież całe mnóstwo aspektów znacznie bardziej godnych uwagi: rodzina, przyjaciele, zainteresowania, hobby. Wiem, że bardzo chcesz czuć spełnienie w każdej ze sfer życia – i nigdy z tego nie rezygnuj! Moment, w którym jesteś może stać się przełomem, który doprowadzi Cię do miejsca, w którym bardzo chcesz być. (Jeśli chcesz wiedzieć, jak go wykorzystać zajrzyj do Zeszytu).

Spełnienie zawodowe

Kiedy zrozumiesz, że nie zawsze trzeba robić to, co się kocha dostrzeżesz, że możesz szukać spełnienia zupełnie gdzieś indziej. Poza sferą zawodową. W ten sposób nabierzesz dystansu, a tym samym przestrzeni, która pozwoli Ci nabrać jasności. Z jasnością i spokojem łatwiej nazwać to, czego tak naprawdę chcesz i dokąd dążysz. A mając konkretne cele – nikt Cię nie zatrzyma!

Daj sobie czas. Weź głęboki oddech. Przestań narzucać na siebie zbyt wiele presji.

Prawdę mówiąc wcale nie musisz osiągnąć spektakularnego sukcesu. Znacznie ważniejsze, abyś żyła/żył szczęśliwie 💞

Ściskam,
Kasia

2 myśli na “Jak zmienić swoje życie zawodowe?”

  1. Cóż za istotne informacje..!!!Czasem do nas docierają, a my pozwalamy, żeby znów się oddaliły, do mnie trafiły dziś w idealnym momencie, kilka lat temu skorzystałam ze Skrzydeł rozwoju i teraz znów znajdują się one w odpowiednim miejscu i czasie, dziękuje!
    Mam 43 lata i regularnie przypominam sobie o własnych potrzebach, dziś dzięki Skrzydłom! Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *