Razem z Martą Truś, Leaderką Women@Capgemini Community rozmawiamy o IT Girls rEvolution Academy 2021. To projekt edukacyjny, którego celem jest rozbudzenie zainteresowania do programowania i jego pokrewnych dziedzin IT wśród uczennic szkół średnich.
’Daj sobie spokój z politechniką’
Pamiętam, że sama będąc jeszcze w liceum i zastanawiając się nad kierunkiem studiów słyszałam, że na politechnice „mogę sobie nie poradzić”. Dziewczyny z Woman@Capgemini Community chcą pokazać młodym adeptkom, że kierunki informatyczne są także dla nich; oraz, że kobiety w IT wnoszą niesamowitą wartość do zespołów.
Kasia: Cześć Marta, bardzo dziękuję za propozycję objęcia patronatem projektu IT Girls rEvolution Academy. Już kilka razy na blogu pojawił się temat rozpoczynania pracy w IT, ale raczej w kontekście przebranżowienia. Wy natomiast swoją akcję kierujecie do dziewczyn, które są na początku swojej drogi i dopiero wybierają kierunek rozwoju. Skąd taki pomysł?
Czym jest IT Girls rEvolution Academy 2021?
Marta: Powodów jest kilka 🙂 Na pewno chcemy odczarować korporację i pokazać, że tutaj się fajnie pracuje. Nie ze względu na owocowe czwartki, ale ze względu na mnogość dróg, którymi można pójść. Świat IT daje nam spectrum możliwości i pokazuje, że kobiety mają tutaj swoje miejsce.
Postawiłyśmy sobie też cel wysokopoziomowy: żeby w świecie IT było więcej kobiet i by osiągnąć gender balance. Różnorodne zespoły, to szersze spojrzenia i pomysły.
Nasz program kierujemy do szkół ponadpodstawowych, ponieważ dziewczyny stoją przed decyzją, jakie studia wybrać.
Zawód: programistka
Kasia: Z zawodem programisty/programistki jest związana pewna mgiełka tajemnicy. Często myślimy, że zajmuje się bardzo skomplikowanymi rzeczami, które mało kto może zrozumieć. Że do tego trzeba jakichś specjalnych zdolności. Większość osób myśli „ja nie dam rady”. Czy nie jest przypadkiem tak, że w realizowaniu tego typu pomysłów tak naprawdę najbardziej przeszkadza nam to, że sami nie wierzymy w swoje możliwości?
Marta: W tym momencie nie będę oryginalna i powołam się na Henry’ego Forda, który zwykł mówić, że jeśli myślisz, że Ci się uda lub że Ci się nie uda, to w obu przypadkach masz rację. Nastawienie jest kluczowe a wniosek z tej przypowiastki jest taki, że blokuje nas to, co mamy w głowach; nie trzeba być specjalistą od technologii informatycznej czy matematyki, żeby się realizować w IT.
Część szkoleń jest prowadzona przez kobiety, które wcale nie są po studiach technicznych, a z powodzeniem realizują się w tej branży. Pierwszą edycję IT gry wygrały dziewczyny z Liceum o profilu humanistycznym i okazały się czarnymi klaczami, co więcej były jednymi z najmłodszych uczestniczek.
Najważniejsze kompetencje w branży IT
Kasia: Mam wrażenie, że kobiety mają szczególny problem z wiarą we własne możliwości – zwłaszcza w zawodach, które są uznawane za „męskie”. Czy potrzebnie?
Marta: Zupełnie niepotrzebnie 🙂 Znamy siebie na tyle, na ile nas sprawdzono. Każdy może się pochwalić jakimiś talentami, czyli mocnymi cechami, których jako talenty nie identyfikujemy. Umiejętność jasnego formułowania myśli, całościowe patrzenie na jakieś zagadnienie (lubię to nazywać łączeniem kropek), empatia, zdolność analitycznego myślenia, to tylko kilka, które wymienię, a które niebywale pomagają w branży IT. W zależności od tych mocnych stron każdy podejdzie do zagadnienia czy problemu inaczej, ale tu nie ma lepszego czy gorszego podejścia. Innowacja w biznesie bierze się właśnie z różnorodności spojrzeń i podejść.
Czy potrzebuję 'odpowiednich’ studiów, aby pracować w IT?
Kasia: Akcja, do której chcecie zaprosić licealistki obejmuje cykl warsztatów oraz rozwiązanie prawdziwego problemu biznesowego. To świetna szansa dla młodych osób, aby zyskać nową perspektywę patrzenia na cały proces edukacji, nauki oraz zobaczyć też jego praktyczny aspekt. No i tu pojawia się pytanie, które często słyszę od młodych osób: czy, aby pracować w danym zawodzie naprawdę potrzebuję studiów? Może lepiej od razu iść do pracy, aby zdobywać wartościowe doświadczenie? Co radzisz w kontekście najnowszych technologii?
Marta: Osobiście nie jestem po studiach technicznych a pracuję jako konsultantka SAP (program do zarządzania przedsiębiorstwem). Studia techniczne nie są kluczem do sukcesu, ale na pewno nie przeszkadzają;) Dają pewną podstawę światopoglądową, która jest przydatna (jak chociażby tworzenie tekstów, bo wbrew pozorom IT to nie tylko programowanie, ale także rozmowy z klientami, tworzenie dokumentacji, czy prowadzenie szkoleń). Nasza inicjatywa, to tylko jeden Z programów. Dla mnie takim otwierającym oczy doświadczeniem był udział w Hackathonie (czyli maratonie kodowania, ale występowałam w roli badaczki). Więc jeśli miałabym cokolwiek radzić, to korzystać z tego, co rynek oferuje: z bezpłatnych webinarów, spotkań popularyzujących nowe technologie, z ted talk’ów czy hackathonów ponieważ przynoszą one dużo dobrego, ośmielają, w przystępny sposób zaznajamiają z technologią, pomagają nawiązać kontakty i uwierzyć w swoje możliwości, ale także np. odnaleźć swoją ścieżkę.
Jak zaplanować karierę w IT?
Kasia: Na koniec: powiedz co powiedziałabyś dziewczynie, która miałaby ochotę spróbować swoich sił w projekcie, ale boi się, że nie da sobie rady.
Marta: Oczywiście: Bój się i rób! Odwaga to robienie rzeczy, mimo strachu. Strach też nam często pokazuje, że to, co nas przeraża jest dla nas ważne. W sensie wolimy w ogóle się z tym nie konfrontować, niż „ponieść porażkę”. Tymczasem wystarczy nazwać takie wydarzenie „lekcją”. Może brzmi to jak coaching, ale w branży IT również mamy termin „lesson learned” czy „takeaway”, bo tak naprawdę nie chodzi o to, czy mi się udało czy mi się nie udało, ale o to, co z tego wyciągnęłam. Fun Fact na koniec: Liderka zeszłorocznej edycji IT Gry weszła przebojem do branży IT nie wiedząc, co „IT” znaczy, pracuje 14 rok i jest świetną Project Managerką.
Kasia: Marta, bardzo dziękuję za rozmowę i za świetną inicjatywę! Projekt IT Girls rEvolution Academy rozpoczyna się już w październiku 2021. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej i zgłosić swoją kandydaturę.
Swietny artykuł, zawsze marzyłam o karierze w IT