W życiu zawsze zdarzają się nieproszone sytuacje. Możesz mieć idealne zaplanowane kolejne kroki, ale właśnie wtedy znajdzie się coś, co pokrzyżuje Twoje plany. Jeśli energia do działania totalnie Cię opuszcza – oto kilka rzeczy, które pomagają ją odzyskać.

Energia do działania mimo przeciwności

Myślę, że każdy z nas zna to uczucie kiedy przytłacza nas niepewność. Wszystko, co do tej pory wydawało się bezpieczne i pewne, w ciągu kilku dni przestaje obowiązywać. Musimy znaleźć nowe definicje w obowiązującej rzeczywistości, a często wręcz redefiniować swoje życiowe cele.

Nic dziwnego, że tracimy nadzieję.

Ten lęk jest nam szczególnie bliski teraz, w czasie pandemii SARS-CoV-2. Większość naszych planów musieliśmy sobie odpuścić. Zastanawiamy się nad możliwościami zawodowymi w czasie kryzysu, nad tym jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Nie mając pewnego gruntu pod nogami, nie wiedząc, co robić – dajemy ponieść się powszechnym emocjom i obawom. Na szczęście jedna prosta zmiana przywraca motywację.

Demotywujące wiadomości

Media. To przez nie ucieka nasza energia do działania. Słuchając bez przerwy o tragicznych wydarzeniach i o tym, co złego nas czeka – wypalamy swoją energię życiową. Nic dziwnego, że przesiąknięci tym nastawieniem nie mamy siły, aby dążyć do swego.

Dobrze wiem, jak to jest. Kiedy człowiek bezsilnie siedzi w domu na przymusowej kwarantannie prawie bez przerwy siedzi w Internecie. Jest jednak sposób, aby wykorzystać go z korzyścią dla siebie.

Produktywność: zrób coś pożytecznego

Umówmy się – większość z nas kiedy się nudzi sięga po smartfona. To taki współczesny nawyk. Niezależnie czy czekasz na tramwaj czy nie masz co ze sobą zrobić – z dużym prawdopodobieństwem zrobisz jedną z tych rzeczy:

a) wejdziesz na Facebooka;

b) zaczniesz przeglądać wiadomości;

c) po raz setny sprawdzisz pocztę.

Żadna z nich – zwłaszcza jeśli jest wykonywania setny raz z rzędu – nie przyniesie niczego dobrego, a często wręcz przeciwnie. Popsuje Ci humor. Właśnie dlatego postanowiłam pokazać inne rozwiązanie. Aplikacje dzięki, którym będziesz mieć poczucie zrobienia czegoś pożytecznego.

Przydatne aplikacje zamiast przeglądania Facebooka

Oto kilka moich pomysłów jak wykorzystać chwilę wolnego, aby mieć poczucie zrobienia czegoś produktywnego i pozytywnego naładowania.

1. Pinterest to tablica inspiracji. Znajdziesz na niej mnóstwo ciekawych pomysłów, fajnych przepisów, pięknych stylizacji, projektów diy i inspirujących cytatów. Jeśli tak samo jak ja uwielbiasz Pinteresta możesz mnie spotkać TUTAJ.

2. TED‘a nie trzeba nikomu przedstawiać. To platforma z inspirującymi wykładami ciekawych osób z całego świata. Większość z nich trwa ok 15 minut i gwarantuję, że przyniesie Ci mnóstwo energii.

3. edX to platforma z kursami z najbardziej prestiżowych instytucji edukacyjnych jak MIT czy Harvard (na wiele bardzo różnych tematów).

4. Insight Timer to aplikacja, która pomaga wprowadzać więcej uważności w nasze życie poprzez prowadzone medytacje i sesje oddechowe.

5. Datacamp to aplikacja do nauki programowania. Jeśli tak jak ja interesujesz się nowymi technologiami i pracą w IT to zdecydowanie może być przydatna aplikacja.

6. LinkedIn Learning to platforma edukacyjna dostępna z poziomu profilu LinkedIn Premium. Choć po okresie próbnym należy opłacić subskrypcję to moim zdaniem naprawdę się opłaca, bo mamy dostęp do szkoleń od najlepszych tutorów w swojej branży.

7. Reddit to serwis internetowy z news’ami, ale z uwzględnieniem Twoich zainteresowań. Jeśli lubisz czytać o start-up’ach, innowacjach czy innych nerdowskich tematach to zdecydowanie polecam to źródło 🖖

8. Anchor podobnie jak Apple Podcast, Google Podcast czy Podcast Addict to aplikacje umożliwiające odsłuchanie Twoich ulubionych podcastów. Wszystkie moje odcinki także tam znajdziesz! To świetny pomysł na spędzenie wolnej chwili.

9. Spotify na pewno znasz, więc chcę Ci tylko przypomnieć, że kiedy nie wiesz co ze sobą zrobić – zawsze dobrym pomysłem jest po prostu posłuchać swojej ulubionej piosenki 🙂

Ale to oczywiście tylko garstka pomysłów. Jeśli uważasz, że jest jeszcze coś, co warto byłoby dodać do listy- koniecznie napisz o tym w komentarzu poniżej ⬇

Skąd brać motywację do działania

Jak widzisz, to gdzie kierujemy naszą uwagę ma ogromne znaczenie. Kiedy skupiamy się na tym, na co nie mamy wpływu (wiadomościach, porównywaniu się do innych) czujemy się bezsilni, a nasz entuzjazm znika. Jeśli jednak skupisz się na tym, aby jak najlepiej wykorzystać możliwości, które masz – przywracasz przyjemne uczucie kontroli nad życiem.

Niech Moc będzie z Tobą!
Kasia

2 myśli na “Energia do działania: jak ją odzyskać”

 1. Dzień dobry.
  A co, kiedy nie mam pomysłu? Coś mnie tam ciśnie, coś bym chciała, ale umiejętności brak, całe życie robiłam to, za czym za bardzo nie przepadałam i czasu już nie ma na moje, bo ciągle są inne priorytety. Ale nawet jakby poprzestawiać te priorytety, to i tak nie wiem czemu (najpierw) poświęcić uwagę. Joanna

  1. Katarzyna Antonik-Heller

   Dzień dobry Joanno,
   dla mnie wystarczającym znakiem byłoby “coś tam mnie ciśnie” 😉 Uważam, że każdy z nas gdzieś tam głęboko ma poczucie swojej misji, ale ona bardzo często jest latami przykrywana przez różne rzeczy. Ograniczające przekonania (“nie dam rady”, “nie jestem dość dobra”), to, co mówią inni (“po co Ci to?”, “po tym nie ma pracy”), pierwsze niepowodzenia (“może to nie dla mnie?”) czy tak jak piszesz – Priorytety (dzieci, rozwój męża/partnera, przeprowadzka, budowa domu/kupno mieszkania, itd…). Kiedy tak długo odsuwamy od siebie to, czego tak naprawdę chcemy, musi minąć trochę czasu, aby To do nas wróciło. Aby ożyło. Abyśmy dopuścili to do myśli.

   Bardzo pomaga w tym otwartość i ciekawość 🙂

   Wtedy często odkrywamy: “tak naprawdę to od zawsze wiedziałam, że tego chcę”, bo to gdzieś tam głęboko zawsze było, jest i będzie. To taka część naszej tożsamości.

   Bardzo chciałabym móc Ci odpowiedzieć: zrób to, to i to i będziesz wiedzieć, ale jak pewnie wiesz, to tak nie działa 🙂 Każdy z nas jest unikalną kombinacją talentów, predyspozycji i doświadczeń, więc nie ma jednej recepty na sukces i szczęście. Ale jedno jest pewne: wszystkie najważniejsze odpowiedzi są w Tobie.

   Kiedy czujesz, że coś tam jest, ale nie do końca wiesz co to po prostu zacznij zadawać sobie pytania (nawet jeśli nie przynoszą od razu odpowiedzi):
   – czego chcę?
   – co chciałabym robić, gdyby wszystko było możliwe?
   – jeśli wszystko wreszcie zaczęłoby się układać, gdzie chciałabym się znaleźć?
   – jak wyglądałoby moje wymarzone życie?
   Takie pytania o początek, o sedno, o punkt odniesienia. Zadawaj i zostawiaj. Zajmij się czymś innym.

   Kiedy dajesz sobie przestrzeń (bez oceniania, przekreślania, odrzucania) umysł podsunie Ci to, czego szukasz. Twoim zadaniem jest po prostu przyjąć to do wiadomości. A to właśnie to bywa dla nas najtrudniejszym zadaniem 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *