dobre nastawienie do życia

Wszyscy dobrze wiemy, że napotkani ludzie w dużym stopniu wpływają na nasze życie. To kim się otaczamy ma naprawdę duże znaczenie. Jeśli chcesz zachować dobre nastawienie do życia i znaleźć się w towarzystwie osób, które dodają skrzydeł oto kilka rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

Dobre nastawienie do życia

Jakiś czas temu jedna z moich kursantek zwróciła uwagę na to, że bardzo jej brakuje towarzystwa osób, z którymi mogłaby przegadać swoje pomysły. Chce założyć firmę, zwiedzać świat, dużo zarabiać, ale nikt z najbliższych nie podziela jej zapału. Większości starcza spokojna posadka i wakacje na działce – natomiast Aneta czuje, że chce czegoś więcej. Marzy, aby się wyrwać.

Trudno jej to zrobić skoro jest jedyną osobą, która myśli inaczej.

Właśnie w tym miejscu ważą się losy tego jak będzie wyglądała jej przyszłość. Czy pójdzie w to, co uważa za słuszne nawet jeśli „wszyscy” myślą, że to niemożliwe – czy jednak obniży poprzeczkę, aby dopasować się do reszty? Pójdzie pod prąd czy nie będzie ryzykować?

Jakimi ludźmi warto się otaczać

Wystarczy jedna osoba, aby przechylić szalę na tą właściwą stronę. Kiedy masz przy sobie osobę, która wyznaje podobne wartości Twoje życie wygląda zupełnie inaczej. Masz jasny cel, światełko w tunelu, świadomość, że to dążenie ma sens.

Właśnie tacy ludzie pomagają nam zachowywać dobre nastawienie do życia.

Zmotywowani

Kiedyś usłyszałam pytanie: „z jakimi ludźmi nie chciałabyś pracować?” i w sumie jedyną odpowiedzią jaka przyszła mi do głowy to: „z takimi, którym nie zależy”. Trudno funkcjonować wśród osób, którym jest wszystko jedno, które nie mają jakiegoś dążenia, wiary w to, że można coś więcej. Jeśli tylko masz w swoim otoczeniu osobę, której „się chce” – to mocno się jej trzymaj!

Z pasją

Także dlatego, że często pasja jest tym punktem porozumienia, styczną, wspólnym mianownikiem. Na pewno wiesz, jak to jest kiedy wśród nowych znajomych poznasz kogoś, kto tak jak i Ty pasjonuje się wspinaczką, podróżami, kitesurfingiem czy Star Wars’ami. To pomaga z miejsca przejść o kilka poziomów do przodu w swojej relacji. To także świadczy o danym człowieku. Można przecież ze swoim czasem wolnym co się chce – siedzieć na kanapie lub robić coś ciekawego. Dobrze mieć w swoim otoczeniu ludzi, którzy wybierają to drugie.

Inspirujący

Wychowałam się (pewnie jak większość ludzi) w domu, w którym uwielbia się dawać rady, pouczać i mówić o tym, co się powinno robić. Ponieważ mam wrodzoną awersję do tego podejścia, bardzo cenię w ludziach zdolność inspirowania, zadawania pytań, pokazywania nowej perspektywy. Pałam gorącą niechęcią do ludzi prawiących swoje mądrości, bo wiem, że większości z nas to podcina skrzydła.

Otwarci

To jedna z tych cech, która w mojej ocenie zdarza się dość rzadko. Mało kto potrafi wyjść poza własne przekonania, co „powinno” i „nie powinno” się robić czy mówić – i po prostu przyjmować z otwartym umysłem. Szukać nieszablonowych rozwiązań. Wyjść poza schemat. Słuchać, a nie tylko słyszeć. Starać się zrozumieć – niezależnie czy chodzi o własne emocje czy zachowania drugiego człowieka. Tacy ludzie zawsze są katalizatorem zmian.

Wdzięczni

Czasem słyszę, że Polacy są narodem malkontentów. Że gdziekolwiek się nie pójdzie – do rodziny, znajomych czy parku – zawsze będzie słyszało się czyjeś narzekanie. Może coś w tym jest, może nie, a może to tak naprawdę typowe dla większości narodów. Tak czy inaczej to hiper-ważne, aby mieć wokół siebie ludzi, którzy przede wszystkim dostrzegają tą jasną stronę życia.

Zabawni

Nie chodzi tu tylko o rozśmieszanie innych. Najzabawniejszymi osobami są te, które mają dystans przede wszystkim do siebie. Przy takich ludziach łatwiej nam znosić niepowodzenia, mierzyć się z porażkami i – mimo przeciwności – dążyć do swego. Pozytywne nastawienie jest jedną z najbardziej niedocenianych cech ludzi sukcesu 🙂

Gdzie znaleźć przyjaciół i pozytywnych ludzi

Kiedy mamy już odpowiedź jakimi ludźmi warto się otaczać, aby zachować dobre nastawienie do życia pozostaje pytanie: gdzie ich znaleźć?! Jakiś czas temu opowiadałam jak znaleźć przyjaciół jako dorosły. Sama stałam przed tym dylematem już kilka razy – zawsze, gdy  przeprowadzałam się do nowego miasta. Teraz już wiem, że inspirujący, zabawni i motywujący ludzie są wszędzie – wystarczy dobrze ich poszukać 🙂

Niezależnie czy masz to szczęście i poznałaś/poznałeś takie osoby już w szkole czy, podobnie jak Aneta, dopiero szukasz towarzystwa osób, które dodają skrzydeł – mam nadzieję, że zachęciłam Cię do tego, aby inaczej patrzeć na napotykanych ludzi.

W każdym z nich może być iskierka, która roznieci Twój wewnętrzny potencjał.

Ściskam,
Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *