Skrzydla Rozwoju coaching

Jak zdefiniować czego tak naprawdę chcę w życiu?

To chyba zadanie, które nigdy nie ma końca. Wyborów dokonujemy na okrągło. Raz idzie nam lepiej, raz gorzej. Kładziemy na szali mieszankę swoich myśli, odczuć, idei wymieszaną ze zdaniem i wartościami innych. Do osiągnięcia mamy osobistą satysfakcję (gdy podejmujemy decyzje zgodne z wewnętrznymi wartościami) versus frustrację (gdy zbytnio zasugerowaliśmy się kimś innym). Z czasem podejmowanie satysfakcjonujących decyzji staje się coraz łatwiejsze. O tym jak przyspieszyć ten proces możesz przeczytać tutaj: 3 strategie, gdy trudno Ci podjąć decyzję.

Jak podejmować decyzje w zgodzie ze sobą? Najważniejsze kroki.

1. Przestań sabotować siebie

Tu koniecznie odeślę najpierw do wcześniejszego tekstu, który mówi o tym jak wiele tracimy zawężając swoją perspektywę, upierając się bezmyślnie przy jednym, wyimaginowanym rozwiązaniu, zamiast dać się ponieść kombinacji zdarzeń. Przeczytaj koniecznie!
Sabotowanie siebie, bo zamknięcie na inne rozwiązania, poddanie się lękowi, kurczowe trzymanie się rozwiązań zaproponowanych przez innych, wpadanie w panikę i snucie czarnych scenariuszy zamiast podtrzymywania otwartego umysłu. Staraj się patrzeć jak najszerzej na dane zdarzenia, znaleźć inny punkt widzenia, znaleźć inne odniesienie. Wyjść na meta poziom, ponad problem i patrzeć na niego z góry. Ze spokojem.

2. Zacznij inaczej ze sobą rozmawiać

I znów – o potężnej mocy słów! Po pierwsze, nasze myśli warunkuje co i jak inni do nas mówią – pisałam o tym szerzej tutaj. Po drugie, każdy wewnętrznie prowadzi dialog, w którym bierze udział Mędrzec (Prawdziwe Ja) oraz sabotażyści. Jacy to sabotażyści – zobacz tutaj.
Jeśli zmienisz „jak to będzie” na „jak chcę żeby było”, zaczniesz zauważać, że masz moc samostanowienia, zmiany siebie i swojego życia oraz brania odpowiedzialności za swoje życie. Nagle okaże się, że możesz wszystko! Skończ z „nie dam rady”, „to nie dla mnie”, „boję się”, „muszę”.

3. Słuchaj innych, ale nie bierz tego zbytnio do siebie

Wokół masz na pewno wiele mądrych osób i nie twierdzę, że nagle należy robić wszystko po swojemu. Słuchając innych – zwłaszcza tych stawiających tezy, opinie i twierdzenia – zachowaj dystans. Szukaj różnych perspektyw, punktów widzenia, ale wiedz, że jeśli chodzi o TWOJE życie, to TY jesteś ekspertem! Niezależnie czy Twój brat jest księdzem, mama psychoterapeutką, a ojciec lekarzem. Ty i tak wiesz najlepiej co jest dla Ciebie dobre. Tylko zacznij siebie słuchać 🙂

4. Pisz pamiętnik

Wiele ćwiczeń rozwoju osobistego opiera się o pisanie – w ten sposób najszybciej dojdziesz do prawdy o sobie, swoich celach, ideach i zamiarach. Gdy masz coś czarno na białym, raczej trudno się z tym nie zgodzić 🙂 Pisz o swoich obawach, lękach i wątpliwościach, ale i celach, zamierzeniach i marzeniach. (Najlepiej i tak czytać go po latach – wiesz jaka dopada duma z osiągnięć, nawet tych najmniejszych?)

5. Znajdź inspirujących ludzi wokół

To w jakim żyjemy otoczeniu wpływa na nasze sukcesy, a w zasadzie na to czy w ogóle po nie sięgniemy. Gdy żyjesz pośród przekonań „a po co”, „daj sobie spokój”, „nie dasz rady”, nawet nieskończona ilość energii i motywacji w końcu zgaśnie – skoro wszyscy tak mówią? Ale gdy otaczasz się ludźmi o podobnych aspiracjach okazuje się, że można przenosić góry!

6. Poświęcaj codziennie czas na refleksję

Aby stawać się coraz lepszym i osiągać swoje cele, niezbędny jest czas na przemyślenia – co robię dobrze, co należałoby poprawić, co się sprawdza, co niekoniecznie.

Cykl Kolba a planowanie celówWedle modelu Kolba – teorii jednego z teoretyków nauczania – cel może zostać osiągnięty poprzez stałą analizę stosowanych środków, metod i sposobów oraz odpowiednie ich dopasowywanie i modyfikowanie do bieżących możliwości. To niewątpliwie wiąże się z kolejną zasadą…

7. Przestań bać się porażek!

To jest największa zmora każdego – „a co jeśli się nie uda?!”. Nic. Spróbujesz jeszcze raz, inaczej. Nie ma lepszej metody udoskonalania – siebie i drogi do celu. Nie utożsamiaj porażki z klęską, a traktuj jako z lekcja, z której wyciągniesz najbardziej wartościowe wnioski. Uważaj, aby nie dać się zwieść przegrywanym bitwom, gdy do wygrania masz wojnę! Jak przestać się bać porażki pisałam także tutaj: Jak opanować strach przed porażką?


Zagotowałam do walki? Może zaciekawią Cię jeszcze:

Jak zdefiniować w czym jest problem?

Inspirujące historie

3 strategie, gdy trudno ci podjąć decyzję

 

4 myśli na “Czego tak naprawdę chcę w życiu?”

  1. Uważam, że pisanie pamiętnika bardzo pomaga. Można przelać na papier wszystko co się czuje, bez żadnej krępacji. Mamy również możliwość spojrzenia na pewne sprawy z perspektywy czasu, co często jest bardzo pomocne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *