Żyjemy w czasach sukcesu. Ludzie na mediach społecznościowych chwalą się piękną sylwetką, grzecznymi dziećmi i beztroskim życiem. Prowadzą świetnie działające firmy, osiągają kolejne sukcesy. Kiedy więc patrzysz na swoją rzeczywistość szybko odnosisz wrażenie, że coś jest nie tak. Skoro wszystkim wychodzi dlaczego ja zostajesz w tyle? Co mam zrobić ze swoim życiem? Oto odpowiedź.

Jak znaleźć swoją drogę?

Inspiracją do tego wpisu jest wiadomość, którą dostałam od Nikol.

Nikol pracuje na etacie, ale marzy o prowadzeni u własnej firmy. Jej największym wyzwaniem jest znalezienie swojej drogi w życiu, tematu, w którym mogłaby się spełniać. Napisała: „potrzeba mi sposobu, dzięki któremu odkryję, co chcę robić w życiu”.

Myślę, że wielu z nas dobrze zna to miejsce niepewności, zagubienia i braku pomysłu. Postaram się zwrócić Ci uwagę na kilka rzeczy, które moim zdaniem w tym miejscu warto przemyśleć.

Pomysł na siebie: od czego warto zacząć?

Zanim zaczniemy się wgłębiać w to jak odkryć CO chcesz robić, chciałabym pomóc Ci dotrzeć do tego jakie wartości są dla Ciebie najważniejsze, bo to ważny element podejmowania właściwych zawodowych decyzji.

Jeśli podobnie jak Nikol marzysz o własnej działalności – zastanawiało Cię co konkretnie najbardziej Cię pociąga w prowadzeniu własnej firmy?

Dla niektórych ludzi to będzie podziw i sukces. Inni uznają za najważniejsze niezależność i odcięcie od zewnętrznych autorytetów. Jeszcze inni docenią elastyczny czas pracy i wolność w zarządzaniu sobą. Co w tej wizji DLA CIEBIE jest najbardziej atrakcyjne?

Wewnętrzne blokady, które nie pozwalają zacząć

Za każdą z tych wartości idzie konkretne przekonanie czy zasada wpojona przez rodziców czy społeczeństwo. Może w domu rodzinnym jedyną właściwą opcją było prowadzenie własnej firmy. Albo odwrotnie – panowało przekonanie, że przedsiębiorcy to oszuści i złodzieje (a chęć pójścia w tą stronę jest elementem np. buntu). Jak widzisz to bywa naprawdę skomplikowane, ale to poczucie zagubienia i niepewności jasno świadczy, że musi być coś co stoi między Tobą, a Twoją wymarzoną wizją. Coś, co uniemożliwia znalezienie odpowiedzi: co mam zrobić ze swoim życiem?

Dobra wiadomość jest taka, że ta niewygoda, którą teraz w związku z tym czujesz świadczy o tym, że jakaś część Ciebie nie zgadza się na życie w zgodzie z cudzymi wartościami skoro masz własne. Taki stan w pierwszym etapie generuje niepokój – przecież kwestionowany zostaje dobrze znany świat – ale im głębiej w to wchodzisz tym prędzej masz szansę dotrzeć do tego o co tak naprawdę chodzi.

Jak nabrać jasności w szukaniu własnej drogi?

Zacznijmy więc od tego o jakiego rodzaju prowadzenie działalności chodzi. Chciałabyś zatrudniać ludzi? Prowadzić biuro/kawiarnię/własne miejsce? Czy raczej pracować jako freelancer w oparciu o jedną stałą współpracę? Co Cię najbardziej odpycha od pracy na etacie?

Aby sobie to uporządkować weź kartkę papieru, podziel na 3 i zaznacz właśnie te opcje:

– prowadzenie własnej działalności
– praca jako freelancer (samozatrudniony)
– praca na etacie

W pierwszym przypadku mam na myśli prowadzenie firmy, która ma swoich dostawców, kontrahentów, osoby zatrudnione i może działać o oparciu o dwa modele: B2C (biznes-klient) lub B2B (biznes-biznes). W drugim przypadku także chodzi o własną działalność, ale w której jesteś samozatrudniona i pracujesz w oparciu o jedną/dwie stałe współprace, np. grafik, copywriter, wirtualna asystentka itd. Jedna i druga opcja ma swoje plusy i minusy, różni się odpowiedzialnością i wkładem finansowym jak i czasowo-energetycznym. W ostatnim punkcie warto zastanowić się nad pracą na etacie – co konkretnie najbardziej Cię wkurza, czego dłużej nie chcesz znosić, a co jest jakimś tam mimo wszystko plusem. Wszystko, aby zastanowić się jaki system pracy jest dla Ciebie najbardziej optymalny.

Co mam zrobić ze swoim życiem?

Jeśli chodzi o odkrywanie swojej drogi to temat, na który można napisać książkę jeśli nie całą sagę poradników – a i tak pewnie nie będzie odpowiadała w 100% na potrzeby danej osoby. Każdy z nas ma swoją historię, swoje przekonania, ograniczenia, blokady, które uniemożliwiają nam niestety rozłożenie skrzydeł i pójście w swoją wymarzoną stronę.

Mam nadzieję, że pytania i ćwiczenia zaproponowane w tym wpisie choć trochę pomogą Ci nabierać jasności jaką następną decyzję podjąć. Czego spróbować. W czym się sprawdzić. Pamiętaj, że czasem najlepszą drogą do znalezienia odpowiedzi CZEGO CHCĘ jest dowiedzenie się CZEGO NIE CHCĘ/NA CO NIGDY SIĘ NIE ZGODZĘ. To naprawdę już dużo.

Wychodzenie ze strefy komfortu

Nie bój się popełniać błędów, eksperymentować, wychodzić poza to, co dobrze znane i bezpieczne. Tylko tak masz szansę tworzyć własną definicję tego, co jest możliwe i budować wiarę we własne możliwości.

Trzymam kciuki za wszystkie Twoje pomysły!

Ściskam,
Kasia

3 myśli na “Co mam zrobić ze swoim życiem, aby znaleźć swoją drogę?”

  1. „Czy wiesz, że homar, gdy wyrasta ze starego pancerza, znajduje najcięższy głaz w okolicy i wsuwa się pod niego, wykonując niewielki podkop? Po chwili czuje na własnym ciele presję tak nieprzyjemną, że jest bliski śmierci. Ten ból jest jednak konieczny, by zniszczyć stary pancerz i dać możliwość powstania nowemu, który będzie pasował do obecnych rozmiarów skorupiaka.” – To nie są moje słowa, to słowa Jolanty Pieli, która doskonale opisuje konieczność wychodzenia poza strefę komfortu.
    Gdybym mogła dać sobie tylko jedną radę sprzed kilku lat byłoby nią: „Przestań się bać, rób to, o czym marzysz, to, co jest dla Ciebie ważne”.

  2. Trzeba szukać swojej drogi w sieci czy poza nią. Jedni będą się spełniać na etacie, a drudzy w biznesie. Wszystko zależy od tego, jakie się ma ambicję.
    Ale warto próbować różnych rzeczy, by sprawdzić, co nam pasuje.
    Pozdrawiam. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *