To jedno z tych pytań, które zadajemy sobie najczęściej. Co decyduje o tym, że człowiek czuje się spełniony? Jak to jest, że niektórzy – mimo najgorszych przeciwności – realizują swoje cele i osiągają równowagę? Oto kilka rzeczy, które według mnie pomagają znaleźć odpowiedź.

Jak znaleźć pasję i sens w życiu

Spełnienie dla każdego jest czymś innym. Każdy ma własną definicję szczęścia i doskonale wie, jak wygląda jego wymarzone życie. Mimo wszelkich różnic, które nas dzielą jest kilka uniwersalnych zasad, które składają się na poczucie pełni i sensu w życiu.

1. Praca, która ma znaczenie dla innych

Wiesz co sprawia, że uznajemy swoją pracę za wartościową? To, że ma znaczenie dla innych. Wszyscy szukamy głębszego sensu naszych działań. Chcemy mieć świadomość, że nasza praca jest istotna, przyczynia się do czegoś większego, niesie konkretny ładunek. Łatwo sobie wyobrazić jak czuje się człowiek w pracy, która idzie na marne, której nikt nie dostrzega, która jest bez sensu.

Japończycy określają ten stan ikigai, my czasem mówimy o pasji czy misji – niezależnie jakiego sformułowania użyjesz wiedz, że znalezienie sensu w pracy jest jednym z kluczowych aspektów poczucia spełnienia.

2. Przynależność do społeczności

Wszyscy mamy silną potrzebę przynależności do społeczności. Chcemy mieć blisko przyjaciół, rodzinę. Chcemy znaleźć swoje plemię. Ludzi o podobnych wartościach i sposobie patrzenia na życie.

W czasach kiedy coraz częściej migrujemy za pracą, wyjeżdżamy z domu, podróżujemy widać jak niezaspokojenie tej potrzeby daje nam się we znaki. Często doskwiera nam samotność. Na szczęście przyjaciół można znaleźć w każdym miejscu na świecie.

3. Dbanie o siebie

Niestety, nasze życie nabiera tempa i żyjemy pod ogromną presją czasu. Nic dziwnego, że zapominamy o sobie. Może to wydawać się banalne, ale zdrowe jedzenie sprawia, że czujemy się znacznie szczęśliwsi. To wzmocnienie nie tylko na poziomie fizycznym, ale przede wszystkim mentalnym. Wyraz szacunku do siebie i swojego ciała.

Pożywne i regularne posiłki dostarczają niezbędnych wartości odżywczych i ograniczają spadki cukru (przez które często wpadamy w “doła”). Pewnie, nie brałaś tego pod uwagę, ale dieta ma naprawdę ogromny wpływ na ogólne poczucie spełnienia.

4. Ruch na świeżym powietrzu

Aktywność fizyczna sama w sobie jest już bardzo korzystna dla zdrowia. Poprawia krążenie, pobudza odporność, poprawia nastrój – i to niezależnie czy idziesz na spacer, jedziesz na rowerze czy pływasz w basenie. Ruch także pomaga niwelować stres i nabrać większego dystansu do codziennych wyzwań i problemów – a dzięki temu łatwiej się z nimi uporać.

5. Stan ducha

Tym, co decyduje o tym, że człowiek czuje się spełniony jest tak naprawdę stan ducha. Nie bez przyczyny tak wiele mówi się teraz o uważności i minimalizmie. Dbać o swój rozwój duchowy można na wiele, bardzo różnych sposobów. Przez modlitwę, medytację, uważne oddychanie, pracę z ciałem, a nawet czytanie książek.

To nic innego jak przekierowywanie uwagi z zewnętrznego świata z powrotem na siebie – na swoje priorytety, wartości, cele i najgłębsze pragnienia.

Co decyduje o tym, że człowiek czuje się spełniony

To kilka najprostszych rzeczy, które dostrzegłam w swoim (dość krótkim jeszcze ) życiu. Czy jest jeszcze coś, co decyduje o tym, że człowiek czuje się spełniony i co według Ciebie powinno się tu znaleźć? 🙂

Ściskam,
Kasia

2 myśli na “Co decyduje o tym, że człowiek czuje się spełniony?”

  1. Uważam, że stan ducha powinien być na pierwszym miejscu. Wg. mnie powinno się tu też znaleźć spełnienie w życiu rodzinnym , z mężem u boku ,bądź nie, z dzieckiem na ręku, bądź bez niego. Aby być spełnionym to również te kwestie powinny nam się układać. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *