Powrót z urlopów i półmetek wakacji często skłania nas do przemyślenia wielu kwestii. Zastanowienia się nad swoim życiem. Dostrzeżenia, co naprawdę ma dla nas znaczenie. Kłopot w tym, że tak szybko jak wpadamy w wir pracy tak szybko ta motywacja i entuzjazm nas opuszcza. Wchodzi szara rzeczywistość. Jeśli chcesz wiedzieć jak skuteczniej wyznaczać swoje cele, oto prosta strategia do wykorzystania.
Jak wyznaczać swoje cele?
Wszyscy pewnie znamy teorię dotyczącą celów. Powinien być mierzalny, osiągalny, określony w czasie. To prosta struktura, ale bardzo trudna do zastosowania w życiu. Oczywiście, że trzeba mieć jasność czego tak naprawdę chcesz, ale czasem nie da się tego konkretnie umiejscowić w czasie. Jeśli wyznaczanie celów w metodzie SMART jest dla Ciebie trudne, mam strategię, która jest znacznie bardziej naturalna.
Osiąganie celów
Pora spojrzeć prawdzie w oczy: nasze cele ewoluują z czasem. Coś, co było aktualne w styczniu niekoniecznie takie będzie w kwietniu. Coś innego może stać się priorytetem. Nic chyba bardziej nas nie sfrustruje niż niedotrzymywanie słowa danego samemu sobie. Kolejny rok z listą tych samych postanowień? Nic miłego. Oto drobna zmiana, która może zmienić wszystko.
Wyznaczanie celów ćwiczenia
Muszę Ci coś wyznać. Jestem multipasjonatką. Do tego wyjątkowo kreatywną. Nie potrafię funkcjonować w sztywnych ramach narzuconych przez kogokolwiek. Jeśli powiedziałabym sobie, że jakiś cel mam osiągnąć do 29 kwietnia to tego nie zrobię, bo stracę całą motywację. Może to kwestia tego, że jestem bardziej Wizjonerką niż Osiągaczką – albo jeszcze czegoś innego – ale jeśli czujesz się czasem podobnie, oto strategia, którą warto wypróbować.
Jak wyznaczać i osiągać swoje cele:
- misja na życie
- wizja na kwartał
- cele na miesiąc
- plan dnia
Poniżej krótka instrukcja, jak zastosować tą strategię w życiu.

Misja
Pamiętasz, jak na początku wspomniałam o tym, że fundamentalną sprawą w osiąganiu celów jest jasność czego tak naprawdę chcę? Naprawdę tak uważam. Jedna z Uczestniczek mojego kursu przyznała, że wiedza na temat tego, czego pragnie pomogła jej otrzymać 100 razy więcej była w stanie sobie wyobrazić! Właśnie tak to działa.
Oczywiście, że dobrze jest mieć konkretne etapy realizowania swojego planu, ale najważniejsze na początku jest wyznaczyć kierunek. Nabrać jasności dokąd chcę zmierzać. Zrozumieć, co jest Twoim życiowym celem. Wyznaczyć punktu na mapie życia, do której chcesz dojść. Możesz sobie odpowiedzieć na pytanie, gdzie chcę się znaleźć za 3, 5, 7 lat, ale równie ważna jest informacja, gdzie chcesz się znaleźć „kiedyś„. Jak widzisz swoje wymarzone życie.
Nawet jeśli coś nie jest możliwe teraz, to wcale nie znaczy, że nie będzie możliwe w ogóle. Odkrywając swoją misję, masz dostęp do paliwa, które napędza Twoje działania. To także metoda pomagająca stworzyć wewnętrzny obraz, z którym łatwiej rozstrzygnąć czy dane działanie/decyzja/krok na pewno wiedzie we właściwym kierunku.

Wizja na kwartał
Kiedy masz klarowność obrazu swojego wymarzonego życia, trzeba nadać temu jakieś ramy (nawet jeśli będą bliżej nieokreślone). Podzielić wielką podróż na małe etapy. Istnieje pokusa, aby już w tym miejscu wziąć się za planowanie i wyznaczać konkretne terminy, ale jest coś, o czym muszę Ci powiedzieć.
Planowanie naprawdę jest świetne. Ja sama jestem maniaczką planowania. To się sprawdza, ale na znacznie krótszych dystansach – jak dzień czy tydzień. Perspektywa kilku tygodni może jest zbyt rozmyta i niedookreślona. Do tego myśląc o”planowaniu” wpadamy w pewną pułapkę. Wyznaczamy konkretny dzień, w którym ten cel ma się wydarzyć.
Ale widzisz, on się nie wydarzy. Ty go realizujesz.
Rozbijając Wielki Cel (misja), na mniejsze elementy określone w czasie (wizja) łatwiej wziąć odpowiedzialność za to, na czym Ci zależy.

Cele na miesiąc
Mając wizję na nadchodzący kwartał oraz znając ogólny obraz tego, dokąd chcesz zmierzać można przejść do wyznaczania konkretnych celów, które pomogą zrealizować ten plan. Jeśli np. marzysz o tym, aby zmienić zawód i znaleźć pracę, która da Ci więcej możliwości zawodowych, możliwość pracy z domu i lepsze zarobki pora na chłodną kalkulację:
co konkretnie trzeba zrobić, aby zrealizować ten plan?
Może okaże się, że warto podszlifować angielski, zdobyć nową umiejętność, zrobić nowe zdjęcie do CV, zaangażować się w projekt pro-bono. Właśnie to jest to, o co chodzi w tym kroku. O wyznaczenie listy rzeczy do zrobienia i przypisaniu ich na konkretne miesiące.

Plan dnia/tygodnia
W tym miejscu zdradzę Ci pewną tajemnicę. Zostało naukowo udowodnione, że pisanie kilkukrotnie zwiększa prawdopodobieństwo zrealizowania swoich celów. Kiedy wpisujesz do swojego kalendarza czas na zrealizowanie konkretnej rzeczy, która zbliża Cię do osiągnięcia swojego dążenia jest znacznie bardziej realne, że to naprawdę się wydarzy.
To najbardziej rzeczywisty akt w całej tej strategii. Łączy umysł i wyobrażenie celu z jego realnym wymiarem.

Cele w życiu: zaczynaj od dlaczego
Nazywanie celów jest ważne. Wyznaczenie konkretnych małych kroków także. Ale tak naprawdę największe znaczenie ma nazwanie DLACZEGO chcę to zrobić. Dotarcie do najgłębszej motywacji, zrozumienie, co naprawdę kryje się za tym celem.
Kiedy masz jasność tego, co napędza Twoje działanie, łatwiej znaleźć sposób, aby to osiągnąć. Mam nadzieję, że zaproponowana strategia w tym pomoże ✨
Ściskam,
Kasia