Czasem trudno nam podejmować ważne zawodowe decyzje. Znaleźć właściwy kierunek i nabrać jasności w wyznaczaniu swoich celów. Brak pomysłu na życie? Oto jedno z tych pytań, które koniecznie musisz sobie zadać.

Brak pomysłu na życie

Na Instagramie kilka dni temu zapytałam: co jest największą blokadą jeśli chodzi o zrealizowanie Twojego pomysłu na życie. Zazwyczaj wtedy padają odpowiedzi: nie wiem od czego zacząć, nie wierzę, że mi się uda czy boję się kolejnej porażki. Tym bardziej byłam zaskoczona odpowiedzią Dominiki, która brzmiała:

“Blokadą jest sam fakt, że nie mam pomysłu”.

To przypomniało mi o czymś bardzo ważnym. Czasem tak bardzo chcemy przeskoczyć przez wysoko postawioną poprzeczkę, że zapominamy sprawdzić czy jest ustawiona we właściwym miejscu.

Mam 30 lat i brak pomysłu na życie

Dominika wcale nie jest jedyna. Często w natłoku kolejnych obowiązków: wyboru przedmiotów na maturę, kierunku studiów, zdawania kolejnych sesji i szukania pierwszej pracy nie mamy nawet czasu się zatrzymać. Zapytać: czy to, do czego tak dążę na pewno jest moje?

Ten moment przychodzi znacznie później.

Dopiero rozpoczynając samodzielne dorosłe życie zaczynamy zdawać sobie sprawę z ważnych kwestii. Jak choćby to, czego tak naprawdę chcę. Niestety, większość z nas żyje po presją sprostania społecznym oczekiwaniom – nic dziwnego, że potrzebujemy czasu na przebudzenie.

Skąd mam wiedzieć, co chcę robić w życiu?

Myślę, że właśnie w tym miejscu znajduje się Dominika. Wie, że coś chce zrobić ze swoim zawodowym życiem, ale nie do końca wie co. Nieśmiało zaczyna zadawać ważne pytania i szuka własnych odpowiedzi. Masz czasem podobnie?

Ja tak. I prawdę mówiąc byłam w tym miejscu już kilka razy. Właśnie tym ostatnim przyszło mi do głowy pytanie, które mam nadzieję pomoże Ci dotrzeć do sedna swojego pomysłu na życie. To pytanie to:

Jaka praca sprawia, że lubisz to kim jesteś?

Pomyśl o wszystkim, co robiłaś/robiłeś do tej pory. O różnych zajęciach, które podejmowałaś/podejmowałeś. Myśląc o pracy w tym kontekście wcale nie musisz brać pod uwagę aspektu finansowego – liczą się także te aktywności za które nie byłaś/byłeś wynagradzana/wynagradzany. Może to jakieś doświadczenia z liceum, jak udział w ogólnoszkolnym przedstawieniu lub wygrana w zawodach. Albo dawanie wykładu, korepetycji lub udzielanie się dla lokalnej społeczności. Może w tym miejscu przyjdzie Ci do głowy dodatkowa praca lub koleżeńska inicjatywa.

Pomyśl o wszystkich pracach, które podejmowałaś/podejmowałeś do tej pory: która z nich sprawiała (lub sprawia), że lubisz to kim jesteś?

jaka praca daje satysfakcję

To pytanie jest jednym z 30stu, które znajdziesz w kartach pracy Mój Pomysł Na Życie. Nie bez powodu akurat to wybrałam. Często jako młodzi ludzie myślimy, że to inni wiedzą lepiej, co jest dla nas dobre. Żyjemy w przekonaniu, że jak ktoś jest starszy i bardziej doświadczony to najlepiej doradzi w jakiej pracy poczujemy się spełnieni.

Tymczasem ta wiedza od zawsze jest w Tobie.

Jasne, że czasem po latach odsuwania od siebie swoich celów trudno nam wrócić z powrotem do tego czego tak naprawdę chcę, ale Ty już to wiesz. Kiedy bez oceniania przyjrzysz się swojemu życiu, swoim doświadczeniom, zainteresowaniom i upodobaniom wszystko nagle zacznie się układać w jedną spójną całość. Jedynym warunkiem jest przyjąć to, co jest, a nie myśleć o tym, co powinno być.

Ściskam,
Kasia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *